Bilgisayar destekli toplam verimli bakım (TPM) uygulaması
Application of computer aided total productive maintenance
- Tez No: 121148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. FERHAT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Özet Bilgisayar Destekli Toplam Verimli Batan (TPM) uygulaması Bu çalışma toplam verimli tekim (TPM ; Total Productive Maintenance) faaliyetlerine destek olabilecek bir tür bilgisayar destekli bakım yönetim sistemi (CMMS : Computerized Maintenance Management Systems) yazılımı oluşturmak amacıyla hazırlanmışta. Halihazırda kullanılan bakan yönetim sistemi yazılımları incelenmiş, r tonuyla ilgili makaleler taranmış ve sonuçta kullanımı kolay, görsel ve fonksiyonel bir yazılım ortaya 'konulmaya özen gösterilmiştir. Hazırlanan program şu fonksiyonları içermektedir: Ekipmanların kayıtlarının tutularak envanter kontrolünün sağlanması, Planlı önleyici bakım faaliyetlerinin hazırlanması ve uyan mekanizmalarıyla takip edilmesi, Bakım talimatlarının otomatik olarak üretilmesi, Arıza durumlarının kaydının tutulması, Plansız bakımların sonuçlarının değerlendirilerek patikler halinde sunulması, Ekipmanların ihtiyaç duyduğu yedek parça stok kontrolünün yapılması, Ekipmanla ilgili eğitimlerin takip edilmesi, Makineler hakkında garanti durumu, arıza durumu, notlar, alternatif makineler gibi bilgilerin kullanılmasıyla ekipman kontrolünün iyileştirilmesi, görselleştirilmesi, Ölçü aletlerinin ve kalibrasyonlarının kontrolünün sağlanması, Firma bilgilerinin tutularak erişim-kolaylığının sağlanması.
Özet (Çeviri)
Sbmmm&ry AppilcatiOT «f -Computer Mâsâ Total Frndacöre Mafnteaaace in this work, software 1hat is similar to computerized mamtenanoe management systems (CMMS) has been created in order to support the total productive maintenance (TPM) applications. Having investigated the existing CMMS software and examined Ae relevant papers, ııser-fiiendty, visual and relatively funetiosai software has been created Software focuses on the Wow topics: Inventory control by means of asset records Preparing facilities for preventive maintenance a»d monitoring by means of warnings. Automatic generation of maintenance orders. Recording breakdowns. Evaluation of breakdowns through graphical representations. Control of spare-part stock level. Monitoring personnel training. Effective asset control by monitoring equipment status. Control calibration for measuring devices. Easy access to vendors. xi feYtaK?öarriRî&îmüLü MMMhMmOM