Peyzaj düzenlemelerinde özürlülerin kullanımları ile ilgili sorunların saptanması
Searching the landscape planning problems for the handicapped use
- Tez No: 121175
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA AYAŞLIGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Peyzaj Düzenlemelerinde Özürlülerin Kullanımları İle ilgili Sorunları Saptanması Bu tezin amacı, özürlülerin toplum yasanımdan soyutlanmadan, toplumsal yaşama katılımlarım sağlamak, bulundukları durumun dana iyiye getirilmesi için gerekli önlemleri alarak onların fiziksel çevrede sağlıklı bireyler ile beraber, özgürce yaşayabilmelerini sağlamaktır. Bunun için engellerden arındırılmış, tüm insanlar için ulaşılabilir ve kullanılabilir bir ORTAK FİZİKSEL ÇEVRE yaratılmasının en doğru çözüm olduğu bilinen bir gerçektir. Tez dört bölümden oluşmaktadır; Tezin birinci bölümünde, konunun genel tanıtımı yapılmıştır. İkinci bölümde materyal ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Tezin, üçüncü bölümünde; fiziksel çevre ve özürlülü kavramları ele alınarak tanımlanmış, çevre-insan ilişkilerinin planlamadaki önemi üzerinde durulmuş, karşılıklı etkileşimleri ele alınarak konu açıklanmaya çalışılmıştır. Bu bölüm içinde özürlü birey tanımı yapılmış, özür grupları irdelenerek, bunların bireye getirdiği kısıtlamalar incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde; özürlüleri içine alan fiziksel çevre düzenlemesinin ana amaçları ve ilkeleri ortaya konularak, bireylerin özürlerinden kaynaklanan sorunlar ele alınmıştır. Ayrıca bu bölüm içerisinde ülkemizdeki ve diğer ülkelerdeki özürlülerle ilgili yasal düzenlemeler ve standartlar incelenmiş, özür gruplarına göre fiziksel çevre düzenlemesi ile ilgili ana bilgiler belirtilmiştir. Belirtilen bu bilgiler ışığında kentsel dış mekanlarda (fiziksel çevre) özürlülerin kullanımına yönelik çözüm önerileri çizimlerle desteklenerek açıklanmaya çalışılmıştır.Bu bölümün sonunda, Kadıköy Sahil bandım kullanan ve yaşayan özürlü bireylerin, demografik yapılarım, gereksinimlerini ve karşılaştıkları sorunlarını belirleyebilmek amacıyla anket çalışması yapılmış, sonuçları değerlendirilmiştir. Dördüncü bölüm ise sonuç ve önerilerden oluşmaktadır. XX
Özet (Çeviri)
SUMMARY Searching The Landscape Planning Problems For The Handicapped Use In this research, we it is aimed at providing for handicapped people a healthy and a new life without abstraction from the society. Taking measures to provide better life, moreover offer them a free life with healthy people in physical environment is an essential subject for this research. It is a known fact that designing an accessible and useable common physical environment for all human beings without any difficulty is important. The research consiste of four main parts. In the first part, the aim, the content and the method all the research is explained. In the second part, the definitions of the environment, and the physical environment are made. From those definitions the importance of relationship between environment and human beings in planning is pointed out, and the interaction between human beings and environment is explained. İn this part the definitions of the handicapped people and determinations of defect groups and restrictions of those defect groups for handicapped is also pointed out. In the this part the main objectives and the principles of designing a common physical environment, which the handicapped can use too, are put out. Legislative arrangements and standards concerning handicappeds, in Türkiye and other countries are examined. Also the main subjects of designing a physical environment of different defect groups are made clear. With the help of those informations tried to find solutions for handicapped people in urban environment and to explain with different sketchs. In the third part regarding the handicapped in the viduals living on Kadıköy Seaside, an inquiry is implamented in order to identify their demografics structure needs and difficulties and the results of this inquiry is also explained in the same part. The last part contains the result and suggestions. XXI