Diyarbakır ili ve çevresinde örtüaltında yetiştirilen sebzelerde görülen zararlı ve yararlı faunanın tespiti ve önemli olanlarının popülasyon dalgalanmaları
Determination of pests and beneficial fauna having effects on under cover crops grown in Diyarbakır and it's vicinity and their population variations
  1. Tez No: 121208
  2. Yazar: TÜLİN İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABUZER YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DİYARBAKIR İLİ VE ÇEVRESİNDE ÖRTÜALTTNDA YETİŞTİRİLEN SEBZELERDE GÖRÜLEN ZARARLI VE YARARLI FAUNANIN TESPİTİ VE ÖNEMLİ OLANLARININ POPULAS YON DALGALANMALARI Tülin İŞLER Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı 2002, Sayfa: 25 Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile sulu tarımın yaygınlaştığı Diyarbakır ilinde örtüaltı sebzeciliği de gelişme göstermektedir. Örtüaltı sebzeciliğinde gelecekte ortaya çıkabilecek entomolojik sorunların önceden tahmini için bu alanlarda mevcut zararlıların saptanmasına yönelik olarak bu çalışma 2001 yılında yapılmıştır. Çalışma sonucunda Diyarbakır ilinde örtüaltında yetiştirilen domates, hıyar ve kabakta yaygınlık sırasına göre beyazsinek, kırmızıörümcekler, nematodlar, yaprakbitleri, yaprak pireleri ve yaprak galeri sinekleri bulunmuştur. Bu zararlıların zarar durumları göz önüne alındığında beyazsinek, kırmızıörümcekler ve nematodların önemli zararlılar olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER- Diyarbakır, Örtüaltı sebzeciliği, Zararlılar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF PESTS AND BENEFICIAL FAUNA HAVING EFFECTS ON UNDER COVER CROPS GROWN IN DİYARBAKIR AND IT'S VICINITY AND THEIR POPULATION VARIATIONS Tülin İŞLER Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Plant Protection 2002, Page: 25 Cover crops farming have exhibited a significant improvement in Diyarbakır province in which irrigated farming system is started with the Southeastern Anatolia Project (GAP). This research was conducted in year 2001 to identify possible entomologic problems that might occur in the future in the region. Some harmful insects such as white flies, red spiders, nematodes, apbids, ieahoppes and leafhriners have been identified in tomato, cucumber and squash with the respect due their intensity. White flies, red spider and nematodes are identified as most harmful insects given the degree of harm caused by. KEY WORDS: Diyarbakır, Under cover vegetables, Pests