Harran Ovası koşullarında mürdümük (Lathyrus sativus L. ) hatlarının adaptasyonu ve verim unsurlarının saptanması
Determining of yield components and adaptations of linen of grass pea in Harran Plain
- Tez No: 121211
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TAHİR POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HARRAN OVASI KOŞULLARINDA MÜRDÜMÜK (Lathyrus sativus L.) HATLARININ ADAPTASYONU VE VERİM UNSURLARININ SAPTANMASI Mehmet TURAN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı 2002, Sayfa : 82 Bu araştırma, bazı mürdümük hatlarının Harran Ovası koşullarında yetiştirilebilme olanakları ile bitkisel ve tarımsal özelliklerinin saptanması amacıyla Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma alanında 2000 - 2001 ve 2001 - 2002 yetiştirme sezonunda iki yıl süreyle yürütülmüştür. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak düzenlenmiştir. Ot ve tohum verimi yönünden mürdümük hatları yıllara göre olumsuz ve önemli derecede farklılık göstermiştir. İki yıllık birleşik yaş ot verimi ortalamaları 815.500 - 1285 kg/da arasındadır. En yüksek değerler 455, 439, 452 ve 38 No"lu hatlardan elde edilmiştir. Tohum verimi ortalamaları ise 259.104 - 375.559 kg/da arasında değişim gösterirken en yüksek değerleri Dicle - 1, Halfeti - 9, Çermik - 8 No'lu hatları ulaşmıştır. Çalışmanın yürütüldüğü koşullarda yaş ot verimi ile bakla boyu. bakla eni. tohum boyu arasında olumlu ve önemli, kuru ot verimi, bitki.başına tohum verimi arasında ilişki olumlu ve önemsiz baklada tohum sayısı, tohum verimi. % 50 çiçeklerime gün sayısı, bin dane ağırlığı olumsuz ve önemli ilişki bulunmuştur. Tohum verimi ile baklada tohum sayısı, % 50 çiçeklenme gün sayısı, saman ağırlığı arasında olumlu ve önemli, bin dane ağırlığı ile olumlu ve önemsiz, bitki boyu, yaş ot verimi, bakla boyu, bakla eni, tohum eni, tohum boyu olumsuz fakat önemli ilişkiler ortaya çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Mürdümük, Yerel Hatlar, Harran Ovası
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis DETERMINING OF YIELD COMPONENTS AND ADAPTATIONS OF LINEN OF GRASS PEA IN HARRAN PLAIN Mehmet TURAN Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Field Crops 2002, Page:82 This research, was designed to study the growth possibilites of grass pea (Lathyrus sativus L.) and drawf chickling (L.cicera) under Harran Plain Conditions and determine some morphologic and agronomic properties of these plants. Field trials were orgnised in randomised complete blocks design with three replications and earned out in the research areas of Field Crop Department, Faculty of Agriculture, University of Harran. The observations were made on the plots in 2000 -2001 and 2001 -2002. Both lines and years were differed negative and statistically from each other in green yield an grain yield. Awarage green yield values among the lines were between 815.500 and 1285.000 kg/da. The higest values were obtained from 455, 439, 452 and 38 lines. Awarage green yield changes from 259.104 to 375.559 kg/da and the highest awarage grain yield occured in lines from Dicle-1, Halfeti-9, Cermik-8. Although there is a forme relationship between herbage yield and seed yield per pod has this relationship is not statistically significant. A negative and statistically significant relationship have been determined among seed per pod, grain yield, days 50 % flowering, and 1000 seed weight. A positive and statistically significant corelation was found among grain yield, seed per pod, days 50 %