İ.P., İ.V., S.C. yollarla uygulanan adriamycin'in ehrlich asit tümörü (EAT) taşıyan farelere etkileri üzerine bir araştırma
A Study on the effects of adriamycin administered by means of I.P., I.V., S.C. to ehrlich ascites tumor (EAT) bearing mice
- Tez No: 121212
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DAVUT MUSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İ.P., İ.V., S.C. YOLLARLA- UYGULANAN ADRİAMYCİN'İN EHRLİCH ASİT TÜMÖRÜ (EAT) TAŞIYAN FARELERE ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Hatice GÜMÜŞHAN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 2002, Sayfa, 45 Bu çalışmada, Adriamycin (ADR), Ehrlich Asit Tümörü (EAT) taşıyan Balb/C ırkı farelere intraperitonal (i.p.), intravenöz (i.v.) ve subkutanöz (s.c.) yollar ile, hangi yolun tedavide daha etkili olduğunu araştırmak için uygulanmıştır. ". » Çalışmada kullanılan 72 adet fare; 3 deney (grup I, grup II ve grup İÜ), 3 kontrol (grup IV, grup V ve grup VI) grubu olacak şekilde 6 gruba bölünmüştür. Her grup 12 fare içermektedir. Her bir fareye 300 000 EAT hücresi inoküle edilmiştir. 0.01 mg/g (vücut ağırlığı) ADR tek doz olarak i.p., i.v. ve s.c. yollarla sırasıyla grup I, grup II ve grup III' e enjekte edilmiştir. 0.25 mi serum fizyolojik i.p., i.v. ve s.c. yollarla kontrol grupları grup IV, grup V ve grup VFya sırasıyla uygulanmıştır. Uygulamadan sonraki 2., 4., 6. ve 8. günlerde her gruptan rastgele seçilen üç fare dislokasyonla öldürülmüştür. Periton boşluğundan asit sıvısı toplanmış ve asit sıvısı içindeki EAT hücreleri Tripan mavisi kullanılarak Neubauer lamında sayılmıştır. Mitotik indeks için yayma preparatlar hazırlanmıştır. Tüm preparatlar fikse edilmiş, ardından Feulgen ve Giemsa metotları kullanılarak boyanmıştır. Mitoz sayısını belirlemek için her preparattan ortalama 1000 EAT hücresi sayılmışta-. İstatistiki sonuçlar mitotik indeks, hücre sayısı ve hücre çoğalma hızının i.p. uygulama yapılmış grup I ve i.v. uygulama yapılmış grup H'de kontrol grupları IV (i.p.) ve V (i.v.)'e göre dikkat çekici biçimde azaldığım göstermiştir -(p0.01).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A STUDY ON THE EFFECTS OF ADRIAMYCIN ADMINISTERED BY MEANS OF IP, IV, SC TO EHRLICH ASCITES TUMOR (EAT) BEARING MICE Hatice GÜMÜŞHAN Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Biology 2002, Page 45 In this study, Adriamycin (ADR) was administered by intraperitoneal (i.p.), intravenous (i.v.) and subcutaneous (s.c.) ways to Balb/C mice bearing Ehrlich ascites tumor (EAT) to investigate which way was more effective in treatment. 72 mice used in this study were divided into 6 groups as 3 experimental (group I, group II and group III) and 3 control (group IV, group V and group VI) groups. Each group contained 12 mice. 300 000 EAT cells were inoculated each mouse. 0.01 mg/g (body weight) ADR was injected as a single dose via i.p., i.v. and s.c. respectively to experimental group I, group II and group III. 0.25 ml normal salin was administered by means of i.p., i.v. and s.c. to group IV, group V and group VI (control groups) respectively. On the 2nd, 4th, 6th and 8th days after administration, 3 mice randomly choosen from each experimental and control groups were killed by dislocation. Ascites fluid was collected from peritoneal cavity and EAT cells in ascites fluid were counted using Trypan blue in Neubauer chamber. Slides for mitotic index were prepared. All the slides were fixed and then stained using Feulgen and Giemsa methods. About 1000 EAT cells were counted from each slide to determine the mitosis number., Statistical results showed that mitotic index, total cell number and cell proliferation were significantly decreased (p0.01) between experimental group III (s.c.) and control group VI.