Peyniraltı suyu ve alkol fabrikası atık sularının arıtımı ve değerlendirilmesi
The Treatment and utilization of cheese whey and vinasse
- Tez No: 121263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZFER YEŞİLADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PEYNİRALTI SUYU VE ALKOL FABRİKASI ATIKSULARININ ARITIMI VE DEĞERLENDİRİLMESİ Başar OTLU İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı 35 + viii 2002 Danışman: Doç. Dr. Özfer YEŞİLADA Bu çalışmada alkol endüstrisi atık suyunun ve peyniraltı suyunun bioremediasyou ve değerlendirilmesi çalışılmıştır. Alkol endüstrisi çok miktarda yüksek kirlilik potansiyeline sahip atık su üretmektedir. Bu atık su geleneksel biyolojik yöntemlerle artımı zor olan yüksek renkliliğe sahiptir. Peynir üretiminin sıvı kalıntısı olan peyniraltı suyu laktoz, protein, lipid ve mineraller gibi besinlerce zengin bir yan üründür. Peyniraltı suyu çok miktarda üretilir ve bir potansiyel çevre kirleticisidir. Bu atık sular ve lignoselülozik atık (pamuk sapı) lakkaz üretim besiyeri olarak kullanılmıştır. Funalia trogii 'nin lakkaz aktivitesi üzerine diğer katkı maddelerinin etkisi de test edilmiştir. Kullanılan atık sular ve diğer katkı maddeleri, Funalia trogii 'nin lakkaz üretimi üzerine stimüle edici etki göstermiştir. Bu fungus ortama yüksek miktarda ekstraselüler lakkaz salgılamıştır. Bu deliller, enzimlerin üretimi için bu tip atıkların kullanılma olasılığını desteklemektedir. Ayrıca vinasın rengi bu fungus tarafından giderilmiştir. Bu fungus aynı zamanda renk giderimi işlemleri için de kullanılabilir.Funguslar mikoprotein olarak kullanılması için pek çok avantajları vardır, bu yüzden fungus miselleri besin (yem) katkı maddesi olarak kullanılabilir. ANAHTAR KELİMELER: Beyaz çürükçül fungus, Funalia trogii, Lakkaz, Vinas, Peyniraltı suyu, Pamuk sapı. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master thesis THE TREATMENT AND UTILIZATION OF CHEESE WHEY AND VINASSE Başar OTLU Inonu University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Food Engineering 35 + viii 2002 Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Özfer YEŞİLADA In this research bioremediation and utilization of alcohol industry wastewater and cheese whey were studied. Alcohol industry produces large quantities of wastewater that has a high pollution potential. This effluent is a highly colored which is difficult to treat by conventional biological processes. Cheese whey, a liquid residue of cheese manufacturing, is a byproduct rich in nutrients such as lactose, protein, lipid and minerals. It is produced in large quantities and is a potential environmental pollutant. These wastewaters and a lignocellulosic waste (cotton stalk) were used as laccase producing media. The effect of other suplements on laccase activity of Funalia trogii was also tested. The wastewaters and other supplements used have shown stimulatory effects on laccase production by F. trogii. This fungus excreted large amounts of extracellular laccase into media. This evidence supports the possibility of using such effluents for the production of enzymes. Vinasse was also decolorized by this fungus. This fungus can also be used for decolorization process. Fungi have several advantages for use as a mycoprotein. So, fungal mycelium can be used as a food (feed) supplement. KEY WORDS: White Rot Fungi, Funalia trogii, Laccase, Vinasse, Cheese whey, Cotton stalk 111