GPS ile deformasyon analizi
Deformation analysis with GPS (global positioning system)
  1. Tez No: 121268
  2. Yazar: HALİM FERİT BAYATA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİS SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
IV ÖZET Yeryüzünde veya mühendislik yapılarında meydana gelen fiziksel değişiklikler deformasyon adı ile incelenir. Özellikle uydu ölçme yöntemlerinin kullanımı ile deformasyon ölçümleri kolaylaşmış ve hızlanmıştır. Bu sayede kıtalar arası hareketlerin ölçümü bile kolaylaşmıştır. Buna rağmen klasik ölçme yöntemleri lokal çalışmalarda hala etkin bir biçimde kullanılır. Avcılar Ambarlı Liman bölgesinde tesis edilen 29 adet sabit jeodezik noktada belirli peryotlarda yapılmış olan GPS deformasyon ölçüleri alınarak, uyuşumsuz ölçü testi yapılmıştır. Farklı zamanlarda ölçülmüş verilerde farklı datum oluştuğundan ortak bir datum birliği sağlamak ve bu ortak datum birliğinde deformasyon analizi yapabilmek için S-Transformasyonu kullanılarak ağda hareketli nokta olup olmadığı Global Model Testi (Doğrusal Hipotez) uygulanarak tespit edilmiştir. Daha sonra S-Transformasyonu yardımıyla hareketli noktalar tespit edilerek analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
-î i.. 4v ?v'A ' SUMMARY r'^r ^51? The physical variation in the earth's surface or engineering builds called pftt%^ ^“/ deformation. The deformation measures, which being easy and rapid by 'usjjlj^,^ specially GPS metods. By using this, measure of continental movement has been easy. The classical measure methods has been use in the local studies still effevtive form. ”x" Measure, which has been used periodically GPS deformation measures in the 29 fixed geodetic points in the Avcılar Ambarlı harbour area, has been analysed. Whather is moving point in the geodetic networks, so this has been obtain different times using by S-Transformation for abtain comman datum and the deformation analysis in this comman datum union, obtained by using global model testing. Then the moving points abtained and analysed by S-Transformation