Okaliptus (Eucalyptus camaldulensis)'da doku kültürü sistemlerinin kurulması
Tissue culture systems were established for Eucalyptus camaldulensis
  1. Tez No: 121305
  2. Yazar: TAMER BÜYÜKKESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu çalışmada Okaliptüs (Eucalyptus camaldulensis) ' e ait doku* kültürü sistemleri kuruldu. Tohumların çimlenmesini sağlamak için steril edilmiş tohumlar MS (Murashige Skoog) besi yerinde çimlendirildiler. Direkt gövde rejenerasyonu için bitkinin hipokotil ve kotiledon kışından değişen oranlarda BAP (6 - benzylaminopurine) ve NAA (Naphtaleneacetic acid) içeren MS besi yerine aktarıldı. îndirekt gövde rejenerasyonu için steril tohumlar, hipokotiller ve kotiledonlardan kallus oluşturmak için 2,4 - D (2,4 - diclorophenoxyacetic acid) ihtiva eden MS besi yerine aktarıldı. Hipokotillerden oluşturulan kalkışlar indirekt gövde rejenerasyonu için değişen oranlarda BAP ve NAA içeren MS besi yerleri kullanıldı. Kök rejenerasyonu için IB A (indole - 3 - butric acid) içeren MS besi yeri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre direkt rejenerasyona en iyi yanıt % 40 oranında 0,5 mg/1 NAA ve 1 mg/1 BAP içeren MS besi yerlerindeki hipokotillerden elde edilmiştir. En yüksek kallus oluşumu % 100 oranında 2,4 - D içeren MS besi yerindeki steril tohumlardan, % 90 oranında hipokotil ve % 80 oranında kotiledon eksplantlarından elde edilmiştir. Hipokotil eksplantlarına ait kalkışlardan MSRI (0,5 mg/1 NAA, 1 mg/1 BAP), besi yerinde % 37, MSRII (1 mg/1 NAA, 2mg/l BAP) besi yerinde % 18 oranında indirekt gövde rejenerasyonu sağlanmıştır. Hem direkt ve hem de indirekt rejenerasyonlardan elde edilen gövdecikler 1 mg/1 IBA içeren MS besi yerinde köklendirilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçların, gerek dünya gerekse ülkemiz için, başta ilaç sanayi, kağıt ve kereste endüstrisinde hammadde olarak kullanılan Okaliptus'u daha nitelikli hale getirmektir. Ayrıca çok hızlı büyümesi, köklenme kabiliyeti ve hastalıklara karşı direncinden dolayı genetik manipulasyonlar için hızlı bir şekilde üretilerek yapılacak araştırmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
\ **> '?:'',^',.^; -t\ >> * SUMMARY ^İ^VV' X ?%; -^ iv. In this study, tissue culture systems were established for Eucalyptus camaldulensis So as to provide the germination of the seeds, the sterilized seeds were germinated in MS basal nutrient medium. In order for direct shoot regeneration, hypocotyledon explants were transferred into MS medium, supplemented with BAP (6 - benzilaminopurine) and NAA (naphtalenacetic acid) in different ratios. To form callus formation, sterilized seeds, cotyledon and hypocotyl were transferred into MS medium, containing 2,4 - D (2,4 - dichlorophenoxyacetic acid) callus, which has been found, has been employed in MS medium, containing different ratios of NAA and BAP for indirect shoot regeneration. For root regeneration, MS media, containing IBA, has been used. According to the procured results, the best result of direct shoot regeneration, 40 % has been acquired from all hypocotyl explants in MS medium containing 0,5 mg/1 NAA and 1 mg/1 BAP. When sterilized seeds have been used, what is obtained is the 100 % of the highest callus formation. When hypocotyl explants have been used, 90 % of callus formation is procured. 80 % of callus formation is the obtained one when cotyledon explants have been used. Indirect shoot regeneration has been supplemented by hypocotyl - derived callus explants in MSRI medium. Hypocotyl - derived has given 37 % of shoot regeneration in MSRI and has also given 18 % of shoot regeneration MSRII. Shoots, which have been derived from both direct and indirect shoot regeneration, have been rooted in MS medium, containing 1 mg/1 IBA (Indole - 3 - butyric acid). What is obtained in this study is to make Eucalyptus more qualified, which is used as raw material in medicine, paper and wood industry both in Turkey in other countries in the world. In addition to this it will illuminate the studies which will be done about genetic manipulation in the future through the way tissue culture of Eucalyptus are established by virtue of its increasing growth rate, its high rooting ability and its disease resistance.