Formazan yüklenmiş perlit ile bazı metal iyonlarının ayrılmaları
Separation of some metal ions using perlite bounded formazane
- Tez No: 121309
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ABSTRAKT Perlit %70-73 arasında SİO2 içerir. Perlitteki silikat NaOH ile tepkimeye sokularak çözünebilir silikat şekline dönüştürülmüştür. Bu şekilde NaOH ile modifiye edilen perlitin yüzey özellikleri saptanmıştır. Ortalama yüzey hidroksil grup yoğunluğu 2 2 5umol/m, spesifik yüzey alam 5,2 m /g olarak bulunmuştur. Modifiye perliti, iyon değiştirici olarak kullanabilmek için, Per-Q Cl“ olarak gösterilen kuaterner amonyum tuzuna dönüştürmek amacıyla önce, 3- aminopropiltrietoksisilan, sonra Mel ve NaCl ile tepkimeye sokulmuştur. Per-Q Cl”, sırası ile Per-QFmı ve Per-QFm2 ürünlerini verecek şekilde, şelatlayıcı grup olarak Fm1 (l,5-di(2-karboksifenil)-3-(2-metilfenil)karboksamid formazan ) ve Fm2 (l,5-di(2- karboksifenil)-3-(4-metoksifenil)karboksamid formazan ) ile tepkimeye sokulmuştur. Per-Q CPye kimyasal olarak bağlanan Fmı ve Fm2 miktarları 0,086 mmol/g ve 0,069 mmol/g olarak saptanmıştır. Per-QFm1 ve Per-QFm2, iyon değiştirici olarak, kolon ve beç yönteminde kullanılmıştır. Kolonda elüsyon çözeltilerin pH'ı ve akış hızları incelenmiştir. 2+ 3+ Farklı derişimlerdeki Cu ve Fe iyonlarının adsorpsiyon ve elüsyonları kolonda, iyon değiştirici olarak Per-QFm1 ve Per-QFni2'nin her ikisinde de incelenmiştir. 2+ Cu iyonu için QB(breakthrough kapasitesi) değerleri, incelenen diğer iyonlarındakinden daha büyük olarak bulunmuştur. 2+ 3+ Ayrıca farklı derişimlerdeki Cu ve Fe karışımlarının Per-QFmı içeren kolondaki adsorpsiyonları ve elüsyonları da incelenmiştir. Cu2+'nin Fe3+,den başardı bir şekilde ayrılabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The mineral perlite contains between 70-73 % SİO2. The SİO2 content of perlite is converted to soluble silicates by reaction with NaOH. The surface properties of perlite thus modified by NaOH were determined. The mean surface hydroxyl group density was 2 2 found to be 5 umol/m and the specific surface area was found to be 5,2 m /g. In order to use for ion-exchange, modified perlite was first reacted with 3- ammopropyltriethoxysilan, then Mel and NaCl for conversion to the quaternery ammonium salt, abbreviated as Per-Q CI“. Per-Q CI”was reacted with Fmi (l,5-di(2- carboxyphenyl)-3-(2-methylphenyl)carboxamide formazan) and Fm2 (l,5-di(2- carboxyphenyl)-3-(4-methoxyphenyl)carboxamide formazan) which are chelating groups to give the products Per-QFmi and Per-QFnc, respectively. The amounts of Fmi and Fni2 chemically bound to the Per-Q CI" were determined to be 0,086 mmol/g and 0,069 mmol/g. Per-QFmi and Per-QFm2 were used as an ion-exchanger in the column and batch methods. In column experiments the pH of the elution solutions and flow rates were investigated. The adsorptions and the elutions of Cu and Fe ions having different concentrations were investigated using both Per-QFmi and Per-QFm2 as ion-exchangers in the column. The Qb (breakthrough capacity) values for Cu2+ were found to be higher than other ions that were investigated. In addition, the adsoptions and the elutions of the mixtures of Cu and Fe having different concentrations were also investigated in the column contain Per-QFmi. It was seen that the Cu ions can be separated from Fe successfully.