Bazı hidrazon ve formazan komplekslerinin x-ışınları kırınım yöntemi, teorik yöntem ve yarı deneysel yöntemler ile yapı analizi
The structural analysis of some hidrazone and formazan complexes by using x-ray diffraction, theoretical and semi-empirical methods
  1. Tez No: 184263
  2. Yazar: TUNCAY TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ YAĞBASAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
1BAZI HİDRAZON VE FORMAZAN KOMPLEKSLERİNİNX-IŞINLARI KIRINIM YÖNTEMİ, TEORİK YÖNTEM VE YARIDENEYSEL YÖNTEMLER İLE YAPI ANALİZİ(Doktora Tezi)Tuncay TUNÇGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜHaziran 2004ÖZETBu çalışmada, tıpta, teknolojide, analitik kimyada kullanım alanı bulanhidrazon ve formazan bileşikler sentezlendi. Uygun kristalleri elde edilenlerinkristal yapıları, x-ışınları tek kristal yöntemiyle belirlendi. Uygun kristallerielde edilemeyen bileşiklerin kristal yapıları ise teorik ve yarı deneysel metotlarile belirlendi ve kıyaslandı. Ayrıca, x-ışınları tek kırınım yöntemiyle yapılarıaydınlatılan bileşikler de, teorik ve yarı deneysel metotlarla çalışılarak yapılarıbelirlendi, bulunan sonuçlar kıyaslandı. Yapı analizinde kullanılan şiddetverileri Enraf-Nonius CAD-4 ve Stoe IPDS-2 kırınımmetrelerinde MoK α ışınıkullanılarak toplanmıştır. Kristal yapı çözümü SHELXS97 ve SHELXL97kristal yapı çözüm ve arıtım programları kullanılarak yapılmıştır. Molekülerdiyagram ve şekiller CHEMWIN, ORTEPIII ve DIAMOND programlarıkullanılarak çizilmiştir. Bileşiklerin kimyasal hesaplamaları ve molekülermodellemesi Alchemy 2000 programı içinde bulunan ve teorik hesaplama yapanMolecular Mechanics (MM3), yarı deneysel hesaplamalar yapan ParametrizedModel 3 (PM3) ve Austin Model 1 (AM1) alt programları kullanılarakyapılmıştır. Özellikle formazan olarak adlandırılan bileşiklerde, farklıgrupların ana yapıya bağlanmasının moleküler şekillenime etkisi araştırılmış vebu bileşiklerin en olası üç boyutlu şekillenimleri elde edilmiştir.Bilim Kodu : 404.05.012Anahtar Kelimeler : Hidrazon, Formazan, MM3, PM3, AM1Sayfa Adedi : 139Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Rahmi YAĞBASAN
Özet (Çeviri)
3THE STRUCTURAL ANALYSIS OF SOME HIDRAZONEAND FORMAZAN COMPLEXES BY USING X-RAY DIFFRACTION,THEORETICAL AND SEMI-EMPIRICAL METHODS.(Ph.D Thesis)Tuncay TUNÇGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYHaziran 2004ABSTRACTIn this study, a series hidrazone and formazan compounds synthesized that havefound widespread application in medicine, technology and analytical chemistry.The structures of good quality crystals of these compounds have beendetermined by x-ray diffraction. The structures of poor quality crystals ofthese compounds have been determined and compared by theoretical and semi-empirical methods besides. The compounds that determined crystal structuresby x-ray difraction method have been determined by theoretical and semi-empirical methods too. The results have been compared. Intensity data used forstructure anlysis were collected on an Enraf-Nonius CAD4 and Stoe IPDS-2difractometers with MoK α radiation. The structures were determined bySHELXS97, SHELXS86 and SHELXL97 crystal structure determination andrefinement programs. The figures of molecules and chemical diagrams weredrawn by CHEMWIN, ORTEPIII and DIAMOND programs. The molecularmodels and the chemical computations of compounds have been made byMolecular Mechanics (MM3) program for theoretical methods, ParametrizedModel 3 (PM3) and Austin Model 1 (AM1) programs for semi-empiricalmethods inside Alchemy 2000 package. Especially, In formazan compounds, ithas been investigated the effect to molecular conformation of differentsubstituents bonding with basic structure and drawn 3D conformations.4Science Code : 404.05.01Key Words : Hidrazone, Formazan, MM3, PM3, AM1Page Number : 139Adviser : Prof Dr. Rahmi YAĞBASANTEŞEKKÜRTez çalışmam süresince bana her konuda yardımcı olan, yol gösteren bilgi vetecrübelerini paylaştığım hocam Sayın Prof. Dr. Rahmi YAĞBASAN'a, kristallerin