Seramik filtre üretimi
Production of ceramic filter
- Tez No: 121310
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. BÜLENT HEKİMBAŞI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada, kahverengi sepiyolitin filtre üretimi için uygun olun olup olmadığı araştırılmıştır. Katkısız, %3, %10 ve %40 PVA (polivinil alkol) katkılı karışımlar hazırlanmış ve 2 ton/cm2 basınç altında 13 mm çapında küçük peletler haline getirilmiştir. Etüvde kurutulan peletler 800 ile 1100 °C de 2 saat süreyle sinterlenmiştir. Sinterlenmiş peletlerin ağırlık kayıpları, çap küçülmeleri ve porozite değerleri ölçülmüş ve faz analizleri yapılmıştır. Bu bilgiler ışığında %10 PVA katkılı 2 adet seramik tüp ekstrüder de şekillendirilmiş ve 800 °C de 2 saat sinterlenmiştir. 2 adet seramik tüp, kuyu suyu kullanılarak çapraz akış filtrasyon testine tabii tutulmuştur. Sonuç olarak, sepiyolit filtre toplam çözünmüş madde (TÇM), iletkenlik, CI" ve sertlik parametre değerlerini düşürme bakımından aktif karbon filtreye göre daha verimlidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, ceramic filter characteristics of Brown sepiolite were studied. Five different mixtures of brown sepiolite were prepared with and without additives of 3%, 10% and 40% of polyvinyl alcohol (PVA) and then compacted uniaxially to form pellets (diameter 13 mm) under 2 ton/cm2 of pressure. After drying oven 20°C, pellets were sintered at 800 to 1100 °C for 2 hours. Sintered pellets were characterized by determining their porosities, weight losses, shrinkage in diameters and crystallization of phases. Result showed that pellets characteristics were relatively better with additive of 10% PVA at 800 °C.Therefore two ceramic tubes with additives of 10% PVA have been extruded and sintered 800 °C then exposed to cross- flow filtration test by using well-water. Result suggested that sepiolite filter is more effective than activated carbon for Total Dissolved Solids (TDS), conductivity, CI" ion concentration and hardness.