Bazı yeni formazan türevlerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması ve bazı fiziksel sabitlerinin belirlenmesi
Synthesis of some new formazan derivatives, characterization of their structure and determination of some physical constants
  1. Tez No: 310339
  2. Yazar: GÜLŞEN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL BERBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, geniş bir uygulama alanına sahip olan yeni formazan türevlerinin sentezlenmesi ve bazı fiziksel sabitlerinin belirlenmesidir.Bu çalışmanın, ilk aşamasında 4-metoksibenzaldehit ile substitüe fenilhidrazin bileşiklerinin kondensayonuyla sekiz adet yeni substitüe fenilhidrazon bileşikleri elde edildi. Bu bileşikler yeni formazan türevlerinin sentezlenmesinde başlangıç maddesi olarak kullanıldı. İkinci aşamasında sentezlenen sekiz adet substitüe fenilhidrazonlar ile 4-kloro-2-fenoksibenzenamin, 2-(feniltiyo)benzenamin ve 2-benzoil-5-klorobenzenamin diazonyum tuzlarının kenetlenme reaksiyonuyla yirmi dört adet yeni formazan türevleri sentezlendi. Bileşiklerin yapıları, elementel analiz ve FTIR, 1H NMR, 13C NMR, LC-MS, UV-Vis. spektroskopik teknikler kullanılarak aydınlatıldı.Tez çalışmasının son bölümünde ise sentezlenen yeni formazan türevlerinin bazı fiziksel sabitleri (floresans özellikleri, bileşiklerin absorpsiyon spektrumları üzerine substitüent etkisi) belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this doctoral thesis is to synthesize new formazan dervatives which has a wide application area and to calculated some of physical constants.In this study, first stage eight new substituted phenylhydrazone compounds were obtained by condensation reactions of 4-methoxybenzaldehyde with substituted phenylhydrazines. This compounds were used as starting materials to synthesis of new formazan derivatives. In the second stage, twenty four new formazan derivatives were synthesized by coupling reaction of substituted phenylhydrazones with the diazonium salt of 4-chloro-2-phenoxybenzenamine, 2-(phenylthio)benzenamine and 2-benzoyl-5-chlorobenzenamine. The structures of compounds were characterized by using elemental analysis and FTIR, 1H NMR, 13C NMR, LC-MS, UV-Vis., spectroscopic techniques.In the last part of the thesis, some physical constants (fluorescence properties, the effects of substituent on absorption spectra of the compounds) of the novel synthesized formazan derivatives were determined.