Demir elektrotlar kullanılarak tekstil atık suyu ve boyalarının elektrokoagülasyon ile arıtımı
Treatment of textile wastewater and dyes with electrocoagulation method by iron electrodes
  1. Tez No: 121312
  2. Yazar: MUSTAFA SÖZBİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KOBYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu çalışmada elektrokoagülasyon ile reaktif tekstil boyası (Remazol Red RB 133) çözeltilerinden renk giderimi ve tekstil atıksularından COD ve türbidite giderimi araştırılmıştır. Bu amaçla monopolar paralel bağlı alüminyum elektrotların kullanıldığı bir elektrokimyasal reaktör tasarlanmıştır. Renk giderimi, COD ve türbidite giderimi üzerine pH, iletkenlik, akım yoğunluğu, karıştırma hızı, zaman, konsantrasyon, polielektrolit ilavesi gibi parametrelerin etkisi araştırılmıştır. Ayrıca enerji tüketimi, çözünmüş alüminyumun renk giderme kapasitesi ve çözünmüş alüminyumun COD giderme kapasitesi incelenmiştir. Ayrıca sabit karbon kolon yatağında,farklı yüksekliklerde ve farklı akış hızlarında breakthrough eğrileri elde edilmiş,karbon tükenme noktalan belirlenmiş,deşarj standartlarını aşmayacak şekilde COD konsantrasyonunun hangi aşamada sağlanacağı yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda elektrokoagülasyonun renk ve türbidite giderminde oldukça etkili olduğu, ancak tekstil atıksularından COD giderimin de aynı düzeyde etkili olmadığı görülmüştür. Bu da Fe türlerinin çözünmüş COD gidermede kısmen etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
/, ??, /.. -. SUMMARY The purpose of this study was to investigate the decolourization of the reactive textile dye solutions (Remazol Red RB 133) and the removal of COD and turbidity from textile wastewater by electrocoagulation. This for purpose, aluminium electrode is connected in a monopolar paralel electrochemical reactor. The effect on the decolourization and the removal of COD and turbidity of parameters such as, current density, initial pH, conductivity, stirring rate, dye concentration, time and polyelectrolyte concentration were investigated. Energy consumption, decolourization capacity of dissolved iron and removal of COD capacity of dissolved iron have also been examined. And in the column experiment, the effect of carbon height and flow rate were analysed a cording the adsorbtion breacthrough behaiviours.lt was observed that the system in2.5-5.10.cm height with removal COD capasitycome to equlibrium at 30min.The matematical relation between coloumn bight with velocity constant ki of kinetic model vas given by ki= mtxio4-!.297xl0'5 (h) r2=0.993 ki=3,.37xio"5-4.3xlO^(Q) r2=0.995 In this study, electrocoagulation have been effective for decolourization and removal of turbidity, but removal of COD from textile wastewater not so much. Aluminium hidrokside species was observed partially effective to remove COD.