Sakarya viyadüğünün sismik performansının araştırılması
Seismic performance of Sakarya viaduct
- Tez No: 121328
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EREN UÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
IV ÖZET 17 Ağustos 1999 depreminde bir çok bina, sanayi tesisi, köprü, viyadük kalıcı hasar görmüş veya yıkıldı. Depremden sonra; özellikle deprem bölgesindeki yapıların deprem davranışlarının incelenmesi, mevcut yapıların güçlendirilerek güvenli hale getirilmesi gündeme gelmiştir. Yapıların deprem davranışlarının incelenmesi ve elde edilen sonuçlara göre tedbir alınması depremde meydana gelebilecek yıkım veya hasarlara karsı, insan hayatı ve ülke ekonomisi açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada Sakarya Viyadüğü LUSAS Sonlu Elemanlar Yöntemi ile analiz edilerek sismik davranışı incelenmiştir. Sakarya Viyadüğü, her biri 40 m olan 10 adet açıklıktan. ve bunları destekleyen 10 m boyundaki 'kolonlardan oluşmaktadır. Kolonlar ile üst yapı birbirlerine elastomerlerle bağlanmıştır. Analizde ilk olarak modal analizi yapılarak yapının mod şekilleri ve mod frekansları bulunmuştur. Daha sonra 92 ASSHTO spektrumu tatbik edilerek spektral analizi yapılmıştır. Spektral analiz sonucunda yapının izolasyon sisteminin 92 ASSHTO yönetmeliğine göre deplasman gereksinimleri bulunmuştur. Daha sonrada Sakarya'da kaydedilen deprem kayıtlan kullanılarak yapının doğrusal zaman geçmişi analizi yapılmıştır. Zaman geçmişi analizi sonucunda bulunan maksimum deplasman değerleri ile spektral analizi sonunda bulunan deplasman değerleri kıyaslanarak yapıda meydana gelebilecek muhtemel hasarlar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Because of the earthquake on 17th August 1999 many buildings, industrial plants, bridges, viaducts either achieved permanent dainage or collapsed. Alter the earthquake especially in the earthquake region investigation of constructions for earthquake behaviors and strengthening the existing constructions to improve their safety have been the major point. Investigation of constructions for earthquake behaviors and building precautions for possible collapses and damages in an earthquake due to the obtained data has great importance for human life and economy of the country. Throughout this work, Sakarya Viaduct has been analyzed via LUS AS finite element method for investigation of its seismic behavior. Sakarya Viaduct is of 10 apertures each 40 meters and columns (10 meters each) Supporting them. Columns and the upper construction brought together by elastomers. In the analyses, firstly modal analyses has been done and mode shapes and frequencies of the construction have been found. Then 92 ASSHTO spectrum was applied to realize spectral analyses. Due to the results of spectral analyses the isolation system of the construction is found to be requiring displacement according to 92 ASSHTO regulations. Later on linear time history analyses has been done using the earthquake records recorded in Sakarya. The maximum displacement values obtained by thi^s analyses and displacement values obtained by spectral analyses have been compared and the possible damages in the construction have been investigated.