Bolu viyadüğünün sismik performansının araştırılması
Study of seismic performance of Bolu viaduct
  1. Tez No: 121329
  2. Yazar: HAKAN TEMİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EREN UÇKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Tezde; Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan TEM otoyolunun öneml i bir bağlantı noktasını oluşturan sismik olarak izole edilmiş Bolu Viyadüğü' nün deprem performansı araştırılmıştır. Bilindiği üzere Türkiye sismik olarak aktif bir bölgede bulunduğundan, büyük depremlerin meydana gelmesi olağan bîr durum teşkil etmektedir. Bu neden sismik performans ve sismik izolasyonu daha da önemli kılmaktadır. 12 Kasım 1999, Düzce depremi meydana geldiği sırada Bolu Viyadüğü büyük ölçüde tamamlanmıştı ve depremden sonra viyadükte elde edilen bulgular bize viyadüğün deprem performansı hakkında fikir vermektedir. Yapı LUSAS Sonlu Elemanlar Analiz Programı ile modellenerek; modal spektral çözümleme yöntemi ve doğrusal olmayan zaman geçmişi analizi yapılmıştır. Modal analizde yapının dinamik karakteristikleri ilk 10 modu elde edilerek belirlenmiştir. Spektral analizde AASHTO (1992) spektrumu kullanılarak yapının AASHTO şartnamesine uygun olarak inşa edilip edilmediği araştırılmış, doğrusal olmayan zaman geçmişi analizi ile de yapının sismik izolasyon sisteminde deprem sonrası oluşan etkiler elde edilmiştir. Doğrusal olmayan zaman geçmişi analizinde Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından oluşturulmuş simule deprem datası ve 12 Kasım 1999, Düzce depreminin Bolu kaydı kullanılarak yapının sismik izolasyon sisteminin yeterliliği sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 5'V ' '' ':/* r In this thesis, the seismic performance of the seismically isolated Bohj^ Viaduct, which contains an important segment of TEM motorway that connects Europe and Asia continents, has been studied. As it' s known, Turkey is to be found on a seismically active region, occurance of large earthquakes constitutes a usual situation. This reason makes seismic performance and seismic isolation more important. When November, 12 1999 Duzce Earthquake occured, Bolu Viaduct was almostly completed and the observation of the viaduct after the earthquake helped us to inform about the seismic performance of the viaduct. Being modelled by LUSAS finite element analysis program modal, spectral and non-lineer time history analysis have been performed. By modal analysis the dynamic characteristics of the structure have been defined by obtaining the first 10 modes. In spectral analysis, by using AASHTO ( 1992 ) Guide, and also by the help of non-lineer time history analysis the effect that could occur after the earthquake had taken place, at the seismic isolation system of the structure is obtained. In the non-lineer time history analysis, by the help of simulated seismic data that is made by Boğaziçi University Kandilli Observatory and Earthquake Research Institude and the Bolu record of November, 12 1999 Duzce earthquake, the sufficiency of the seismic isolation system of the viaduct have been inquired.