DSP geliştirme kiti ile modülatör-demodülatör tasarımı
Modulator-demodulator design with DSP evaluation kit
- Tez No: 121337
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ KUCUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Haberleşme sistemlerinde veri iletimi için çeşitli modülasyon teknikleri kullanılmıştır. İletilmek istenen bilgi yoğunluğunun artışı nedeniyle yüksek performanslı modülasyon tekniklerine ihtiyaç duyulmuştur. Dörtlü Genlik Modülasyonu (DÖGM / Quadrature Amplitude Modulation-QAM), band genişliği açısından verimli oluşu ve yüksek performans sağlaması nedeniyle bu ihtiyaca cevap verebilecek niteliktedir. Bu çalışmada ilk olarak haberleşme sistemlerinin genel yapısından ve temel modülasyon tekniklerinden bahsedilmiştir. Çalışmanın temel konusu olan DÖGM tekniği kapsamlı olarak incelenmiştir. Çalışma pratik olarak DSP (Digital Signal Processor- Sayısal İşaret İşleyici) geliştirme kiti kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Geliştirme kiti, yazılım geliştirme ortamı ve DSP geliştirme kartından oluşmaktadır. Tasarlanan modülatör-demodülatör yapısı DSP yazılımı olarak geliştirilmiştir, emülatör kullanıldığında seri bağlantı üzerinden kod transferi yapılabilirken, kalıcı hafızaya yüklenen program ile gerçek zamanlı çalışma gerçekleştirilebilmektedir. Alıcı, verici ve kanaldan oluşan basit bir haberleşme sistemi kurulmuş ve DÖGM için gerçeklenen sistemin pratik çalışması sağlanmıştır. Sistemin performansına ilişkin bulunan sonuçların, teorik sonuçlarla uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
v SUMMARY \ Various modulation techniques have been used in communication systems for data transmission. As the increase of the density of the data information to be transfered, high performance modulation techniques are needed. QAM (Quadrature Amplitude Modulation) is widely used in communication systems for bandwidth efficiency and high performance. In this study, first of all, general structure of communication systems and modulation techniques that used in these systems are explained. Then QAM; basic subject of this study is examined extensively. This study is implemented using DSP (Digital Signal Processor) evaluation kit which contains a software development environment and a DSP evaluation card. The modulator-demodulator system is designed as a DSP software. The executable code that runs on DSP can be downloaded via emulator using serial port interface and also for real time operation flash memory can be programmed to run the code standalone. A simple communication system that contains transmitter, receiver and a channel has been established to demonstrate QAM modulator- demodulator system. Finally, the error rates measured from the practical system is compared with the thereotical results.