Simülasyon yazılımı
Simulation software
- Tez No: 121338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. MURAT ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
IV ÖZET Hava Araçları ve pilotlarının 21.nci yüzyıl muharebelerinde önemli bir kuvvet çarpanı olacağının değerlendirilmesi sürekli gelişim ve yenilenme içinde bulunan modern ve gelişmiş hava araçlarına olan pilot ihtiyacının artması, bunları kullanacak pilotların sayılarının ve bunlarda aranan niteliklerin artmasına neden olmaktadır. Bunun yanında, pilot yetiştirme maliyetinin çok yüksek olduğu bilinen bir gerçektir. Bu çalışmada, Simülasyon ve Simülatörler hakkında yapılan incelemelere yer verilmekte ve halen kullanılmakta olan dışarıdan tedarik edilen bir Simulator incelenmektedir. Bu çalışmada ayrıca eğitimi dershane ortamına taşınamayan, uçağın gövdesine monteli aviyonik cihazların modellenerek eğitim maliyetlerinin düşürülmesi amacına yönelik olarak yapılan Beechcraft B-200 Uçaklarındaki UNS-1K Cihazının Microsoft Excell'in Visual Basic uygulamaları kullanılarak Kokpit Eğiticisi Simülasyonu yazılımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Since it is evaluated that the air vehicles and their pilots will be an important force multiplier in the 21st centruies battlefield and the increase of need to pilots who will use devoloped and modernized air vehicles causes pilots to have qualified skills. Besides this, it is known that the cost of training a pilot is very high. In this work it is mentioned about the resarch on Simulation and Simulators, and examination of a compact Simulator which is provided outside. Also in this work there is the the software study of the UNS-1K System's Cockpit trainer Simulation, which is in use on the B-200 Beechcraft air planes, by use of MICROSOFT EXCELL Visual Basic applications.