Lorentziyen kinematiğinde timelike ve spacelake regle yüzeyler
Timelike and spacelake ruled surfaces in Minkowski 3-space R31
  1. Tez No: 121498
  2. Yazar: BİRSEN KİREZCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmada, R1 Minkowski 3-uzayındaki timelike ve spacelike regle yüzeyler incelendi. Birinci bölümde, konu ile ilgili temel tanım ve teoremler verildi. İkinci bölümde; timelike regle yüzeyler, ana doğruların timelike ve spacelike olması durumlarına göre ele alındı. Çalışmanın detayını oluşturan bu bölümde; dağıtma parametresi ve bunun Lorentziyen geometrik yorumu verildi, Frenet formülleri ve invaryantlar elde edildi. Daha sonra, R1 uzayındaki bir vektör çiftinin, bu uzaydaki bir yönlü timelike doğruya karşılık geldiği ifade edildi.. Üçüncü bölümde, spacelike regle yüzeyler ele alınarak, benzer formüller ve sonuçlara ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, timelike and spacelike ailed surfaces were examined in Minkowski 3-space R?. In the first chapter, the fundamental definitions and theorems related with the subject were explained. In the second chapter, the timelike ruled surfaces were examined while the rulings were In timelike and spacelike. In the details of in this chapter, the parameter of distribution and ite Lorentzian geometrical interpreting were given. The Frenet formulas and invariants were obtained. Besides, it was stated that the pairs of vector at this space is one to one correspondence to the directed timelike line. In the third chapter, the spacelike ruled surfaces were examined and similar formulas and consequences were obtained.