Kağıt atığı ligninin krom(VI) adsorbsiyonunda kullanılması
The Usage of lignin pepper waste in chromium(VI) adsorption
- Tez No: 121518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada kağıt endüstrisi atıklarının, toksik etki gösteren Cr ( VI ) kirliliklerinin giderilmesinde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Genellikle yakacak olarak kullanılan kağıt endüstrisi atıklarının bünyesinde ligno sülfonatlar ve selüloz yapısında organik maddeler bulundurması sebebiyle adsorban olarak kullanılabileceği düşünülmüştür. Yapılan çalışmalarda farklı parametreler kullanılarak kağıt endüstrisi atıklarının optimum adsorpsiyon yaptığı koşullar tespit edilmeye çalışılmıştır. Atıklar tarafından adsorplanan krom { VI ) miktarı spektroskopik ve iyodometrik yöntemlerle tayin edildi. Optimum koşullar potasyum bikromat konsantrasyonu 75 ug/mL, adsorban miktarı 0.5 g, karıştırma süresi 6 saat ve pH 3.00 olarak bulundu. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the usability of the wastes of the paper industry to clean the Cr ( VI ) pollution has a tocsin effect is researched. Usually, the wastes of the paper industry, used for heating, has lignosulfonat and cellulose structured substance in their structure. Because of this structure, it is thought that they can be used as an adsorbent. The conditions for optimum adsorption made by the waste of paper industry with different parameters are experimented in this study. The amount of Crorn (IV) that is adsorbed by wastes are measured by spectroscopic and iodometric methods. Optimum conditions are established as 75 ng/ml_ for bichrornad concentration, 0.5 g for adsorption amount, 6 hours for mixing duration and pH 3.00. VII