Keçiliköy ve çevresinin geoteknik incelenmesi
Geotechnical investigation of Keçiliköy and surrounding
- Tez No: 121519
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu çalışma ile Keçiliköy ve Çevresinin Geoteknik incelemesi yapılmıştır. Bu amaçla arazide zemin incelemesi yapılmış ve geoteknik irdelemelerde bulunulmuştur. 10 adet temel sondajı yapılmıştır. Laboratuar sonuçlarının vermiş Olduğu bilgiler ışığında zemin sınıfı belirlenmiştir. Bunlar yardımıyla temel sondaj loğları hazırlanmıştır. Taşıma gücü ve oturma hesaplan irdelenmiştir. Taşıma gücü değeri 4,4 kg/cm2 - 8,0 kg/cm2 arasında bulunmuştur. Oturma hesapları yapılmış ve temel derinliğinin 3,0m~4,50m arasında seçilmesinin faydalı olacağı belirlenmiştir. Yapılması planlanan yapılar ile ilgili araziden kaynaklanabilecek problemler saptanmış ve çözüm önerileri sunulmuştur. Araştırma sonunda fay hattı boyunca fay çizgisinden itibaren 15'er m olmak üzere 30m genişliğinde bir kuşak yerleşime uygun görülmemiştir. Ayrıca potansiyel heyelan ve kuru dere yatakları da yerleşime uygun görülmemiştir. Bu alanların dışında kalan yerler ise yerleşime uygun görülmüştür. Manisa'nın 1. Derece deprem bölgesi olduğu göz önüne alınarak deprem yönetmeliğine uygun olarak yapı tasarlanması, parsel bazında zemin incelemesi ve temel hesapları yapılması belirlenmiştir. ix
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this text the Geotecnical investigation of Keçiliköy and surrounding has done. 10 Boreholes have been openned. With the help of the laboratary results the soil class has been identified by the way the Ground Bore Log has been prapared. Bearing capacity and settlement calculations have been done. The bearing capacity is between 4,4kg/cm2- 8,0 kg/cm2. The settlement calculations have been done and it has been disignated that it's better to choose the foundation depth between 3,0m an 4,50m. The probable problems of the land and the solutions has been presented. At the end of the study; beyond the fault zone with 15m, 30m, wide is not suitable for construction. Although the probable landside and old stream roads are not suitable for costuruction. The other lands are suitable for construction. Manisa is in the first degreed earthquake zone so that the construction envisage had to be convenient for the earthquake regulations. Although the soil investigation and foundation calculation had to be done.