Çayırlıkta toprak akarlarının (Acari) dikey dağılımı
The Vertical distribution of soil mites (Acari) in a grassland
  1. Tez No: 121521
  2. Yazar: ÖZLEM ÖNEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Celal Bayar Üniversitesi Kampusu yakınında bulunan çayırlıkta seçilen örnekleme bölgesinde toprak akarlarının vertikal dağılımı araştırılmıştır. Mayıs 2001-Nisan 2002 tarihleri arasında her ay birer kez örnekleme bölgesinden döküntü ile 0-5 cm, 5-10 cm ve 10-20 cm derinliklerden toprak örnekleri alınarak içindeki akarların takımları tespit edilmiş, bölgenin yaygın bitkileri hava sıcaklığı, yağış, nem diyagramları ile toprağın fiziko- kimyasal özellikleri de verilmiştir. Araştırma bölgesinden dört takıma ait toplam 5728 birey yakalanmıştır. Bunların % 44, 1' i döküntüde, % 7,7' si 0-5 cm, % 12,7' si 5-10 cm ve % 35,3' ü 10-20 cm' lik derinlikteki toprak tabakalarında yaşadığı ve ayrıca bu bireylerden Astigmata, Gamasida ve Oribatida takımınlarının döküntüde, Actinedida takımının 10-20 cm' de dominant olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bölgesinde bulunan takımlardan Oribatida en yoğun olarak bulunmakta; bunu sırasıyla Actinedida, Gamasida ve Astigmata izlemektedir. Populasyon yoğunluğu ile organik madde miktarı, toprak nemi, toprak sıcaklığı ve toprak pH' sı arasında doğrusal bir ilişki olmasına karşın benzer ilişki gözenek boşluğu ile populasyon dağılımı arasında görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the vertical distribution of soil mites in grassland located near the Celal Bayar University Campus was investigated during the period of May 2001 -April 2002 one soil sample each month was taken from the litter and the depths of 0-5 cm, 5-10 cm and 10-20 cm, and the mite orders were determined in the soil samples. Additionally, the widespread plants, temperature of the weather, precipitation and humidity diagrams of the area have been given along with physical and chemical properties of the soil. In the sampling area a total of 5728 individuals belong to 4 orders were obtained. The amount and depths where they were encountered are follows: 44,1 % in litter, 7,7 % at the depth of 0-5 cm, 12,7 % at 5-10 cm, 35,3 % at 10-20 cm It was determined that orders of Astigmata, Gamasida and Oribatida were dominant in the litter, Actinedida was dominant at the depth of 10-20 cm. Oribatida that from the orders which found in the sampling area, was found as the most concentrated order. Follows it Actinedida, Gamasida and Astigmata in order. In spite of there was a direct correlatin between the population density and quantity of organic matter, humidity of the soil, temperature of the soil and pH value of the soil, however, there wasn't a similar correlation between the porosity of the soil with the distribution of the population. VI