Çil döküm ve çelikten yapılmış kam millerindeki aşınmanın incelenmesi
An Investigation on the wear of camshafts were produced steels and chilled cast iron
  1. Tez No: 121560
  2. Yazar: ERKAN SEVİMLİGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇİL DÖKÜM VE ÇELİKTEN YAPILMIŞ KAM MİLLERİNDEKİ AŞINMANIN İNCELENMESİ Erkan SEVİMLİGÜL Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Burhan SELÇUK Bu çalışmada AISI 5115 ve AISI 8822 dövme çelikleri ile çil dökümden imal edilmiş kam numunelerinin kuru sürtünme ortamındaki aşınmaları incelenmiştir. Karşı eleman olarak bor kaplanmış AISI 1020 çeliği kullanılmıştır. AISI 8822 numuneleri için yük, sertlik ve pürüzlülüğün, diğer numuneler için kayma süresinin aşınmaya etkisi incelenmiştir. AISI 5115 ve çil döküm numuneler için SEM ile aşınma tipleri belirlenmiştir. Numunelerin aşınma dirençlerinin farklı olduğu, çil kam numunelerinin aşınma direncinin AISI 5115 ve AISI 8822 alaşımlı çelik numunelerinden az olduğu gözlenmiştir. Numunelerdeki alaşım elementlerinin oranlan ve aşınma deney faktörlerinin aşınma miktarlarını etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca adheziv, abraziv ve yenme aşınmasının aynı bölgelerde benzer şekillerde oluştuğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kam / Aşınma
Özet (Çeviri)
SUMMARY M. Sc. Thesis AN INVESTIGATON ON THE WEAR OF CAMSHAFTS WERE PRODUCED STEELS AND CHILLED CAST HtON Erkan SEVİMLİGÛL Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor: Dr. Burhan SELÇUK In this study, the wear of camshaft specimens, which were produced AISI 5115 and AISI 8822, forged steels and chilled cast iron have been investigated on dry friction. The counter material is AISI 1020 steel with coated boron. The effect of the contact load, the hardness and roughness for AISI 5115 and AISI 8822 forged steel, the effect of sliding time for chilled cast iron on the wear have been investigated. SEM has determined the types of wear for AISI 5115 forged steel and chilled cast iron specimens. The wear resistance of specimens are different each other, and has been concluded chilled cast iron specimens lower than the resistance of AISI 5115 and AISI 8822 forged steels, it has been established the amount of the wear have been effect from the rate of alloy elements and the factors of considered. In addition, it has been determined that adhesive, abrasive and pitting wear take form same areas and like form. KEY WORDS: Camshafts, wear