Hafik ve Tödürge göllerinin bentik diyatome floralarının karşılaştırılması, bazı kimyasal ve fiziksel parametrelerinin incelenmesi
Comparison of benthic diatoms in Hafik and Tödürge lake and investigation of some physical and chemical parameter
- Tez No: 121575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN DERE, YRD. DOÇ. DR. SABRİ KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
ÖZET Doktora Tezi Hafik ve Tödürge Göllerinin Bentik Diyatome Floralarının Karşılaştırılması, Bazı Fiziksel ve Kimyasal Parametrelerin İncelenmesi E. Rıdvan SIVACI Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışmanlar: Doç. Dr. Şükran DERE 2.Danışman:Yrd.Doç.Dr. Sabri KILINÇ Kasım-2000 ve Kasım-2001 tarihleri arasında Tödürge ve Hafik göllerinde seçilen istasyonda epipelik, epifitik ve epilitik diyatome florasının kompozisyonu ve yoğunluğunun mevsimsel değişimi incelenmiş ve karşılaştırmıştır. Ayrıca bazı fiziksel ve kimyasal parametreleri ölçülmüştür. Kalsiyum ve Sülfat bölgede temel kimyasal maddeler olmuştur. Tödürge ve Hafik göllerinde florayı öncelikle Cymbella Achnanthes ve Gomphonema, genusuna ait türler oluşturmakla beraber Navicula, Nitzschia, Epithenüa, Gyrosigma, Pinnularia ve Stauroneis genuslarına ait organizmalar daha az sayılarda bulunmuştur. Çalışma sürecinde Cymbella cymbiformis Agardh, Cocconeis placentula var.euglypta Ehr., Achnanthes minutissima Kütz., Amphora commutata Grunow, Gomphonema olivaceum (Hornemann) Breb., Mastogloia braunii Grunow Tödürge ve Hafik Göllerinde tüm floralarında dominant türler olmuştur. Epithemia argas Kütz., Colonels permagra (Bailey) Cleve, NUzschia adada/is (Kütz.) W. Smith, Stauroneis anceps Ehr., Surirella minuta Breb. dışındaki diğer diyatome türlerine sıkça ve fazla sayılarda rastlanmıştır. Floraların tümünde mevsimsel değişimde genellikle populasyon yoğunluğu bahar sonu ve yaz başında artmış yaz ve kış sonlarında ise azalmıştır. Anahtar kelimeler : Göl, Diyatome» Mevsimsel değişim
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT PhD Comparison of Benthic Diatoms inHafik and Tödürge Lake and Investigation of Some Physical and Chemical Parameter E. Rıdvan SIVACI Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisors : Doç. Dr. Şükran Dere 2. Supervisor : Yrd.Doç.Dr.Sabri KttJNÇ The seasonal variation of the composition and concentration of epipelic, epifitle and epilitic flora of diatom from chosen sampling station on Büyük Lota, Küçük Lota Tödürge and Hafik Lake have been investigated between November- 2000 and November-2001. In addition, some physical and chemical parameters were measured. Calcium and Sulfate have been based chemical component in area. Although The species of genus Cymbella, Achnanthes and Gomphonema constitute the main composition of the benthic flora of Tödürge and Hafik Lakes, howewer the species belonging to genus Navicula, Nitzschia, Epithemia, Gyrosigma, Pinnidaria and Stauroneis are found to be less numerous. During the study, Cymbella cymbiformis Agardh, Cocconeis placentula yar.euglypta Ehr., Achnanthes minutissima Kütz., Amphora commutata Grunow, Gomphonema olivaceum (Hornemann) Breb., Mastogloia braunii Grunow have been the dominant species in whole the flora of Tödürge and Hafik Lakes. The species of whole diatom except Epithemia argus Kütz., Colonels permagra (Bailey) Cleve, Nhzschia adcularis (Kütz.) W.Smith, Stauroneis anceps Ehr., Suriretta ndnuta Breb. were found very frequently and numerous in the whole flora. The flora as a whole increased in the late spring and early summer and decreased in the late winter and late summer. Key words : Lake, Diatom, Seasonal changes