Nilüfer Barajı (Bursa) enjeksiyon uygulamaları
Grouting applications of Nilüfer Dam (Bursa)
- Tez No: 121582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGUN KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ NİLÜFER BARAJI (BURSA) ENJEKSİYON UYGULAMALARI Mustafa HASTE Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Ergun KARACAN Bu çalışmada Bursa içme suyu projesi yapılarından biri olan Nilüfer Barajı baraj yerinde yapılan ve yapılacak enjeksiyon uygulamalarının mühendislik jeolojisi açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Baraj eksen yerinde sağ sahilin tamamı ile sol sahilin küçük bir kesimini serpantinit ve meta-dünitler, sol sahilin büyük bir kesimini mermer ve kalkşistler oluşturmakladır. Baraj talveginde 16 m kalınlığında alüvyon örtü ve bunun altında da serpantinit ve şistler yer almaktadır. Baraj inşaatına geçilmeden önce geçirimli alüvyon örtü tamamen kaldırılmıştır. Sol sahilde mermer ve kalk-şistler de 1 metre kalınlığında sıyırma kazısı yapılmıştır. Sağ sahilde ise yaklaşık 2 metre kalınlığında sıyırma kazısı yapılacaktır. Baraj yerinde açılan temel sondajların verileri ve yapılan geçirimlilik deneylerinin sonuçlarına göre uygun enjeksiyon işlemleri ile temel kayaçlarının geçirimliliklerinin azaltılması ve dayanımlarını artırılması gerekmektedir. Baraj gövde enjeksiyonu, 519 metre uzunluğunda gerçekleştirilmektedir. Sol sahildeki enjeksiyonların yapılabilmesi için 763 kotunda 43 metre uzunluğunda üst enjeksiyon galerisi ve 710 kotunda 150 metre uzunluğunda alt enjeksiyon galerisi açılmıştır. Sağ sahilde en derin perde kuyusu 65 metre, sol sahilde ise 95 metre olduğu için enjeksiyon galerisi kullanılarak iki kısımda enjeksiyon yapılmıştır. Bu nedenle, sol sahilde en derin perde kuyusu yaklaşık 50 metre talvegte ise 45 metredir. Perde enjeksiyonu kuyuları 1 sıra halinden olup kuyuların arası uzaklık 3 metredir. Kapak enjeksiyonu kuyularının derinliği başlık betonundan itibaren 5 metredir. Kuyular arası uzaklık 3 metre olup kuyular iki sıra halinde uygulanmıştır. Perde ve kapak enjeksiyonlarında aşağıdan yukarıya doğru enjeksiyon yöntemi kullanılmaktadır. Derivasyon tüneli, enjeksiyon galerileri ve ulaşım galerisinde kaplama betonu ile kayaçlar arasıdaki boşlukları ve beton büzülme boşluklarını doldurmak için kontak enjeksiyonları yapılmıştır. Ayrıca, derivasyon tüneli ve alt enjeksiyon galerisinin yer aldığı kayaçların dayanımını arttırmak için konsol idasyon enjeksiyonları uygulanmıştır. Baraj eksen yerinde ve derivasyon tünelinde yapılan enjeksiyonlar ile barajın geçirimliliği en az düzeye indirilecek ve temel kayaçlarının dayanımları önemli ölçüde arttırılacaktır Anahtar Kelimeler : Baraj, enjeksiyon, perde enjeksiyonu, kapak enjeksiyonu, kosolidasyon enjeksiyonu, kontak enjeksiyonu, geçirimlilik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc.Thesis GROUTING APPLICATIONS OF NİLÜFER DAM (BURSA) Mustafa HASTE Cumhuriyet Universty Institute of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Doç.Dr. Ergun KARACAN This study aims engineering geological investigation and evaluation of the grouting applications and planned grouting program of the Nilüfer Dam yhich is planned within the Bursa water supply project. In the dam axis area right abutment and a small area in the left abutment consist of sepantinite and meta-dunite, whereas most of the left abutment is occupied by marble and calcschists. 16 m thick alluvium and underneath of this serpantinite and schists exist along the thalweg of the dam. Alluvium was excavated at the begining of the dam construction. On the left abutment 1 m. thick skiving carried out in marble and calcschists, on the right abutment about 2 m thick skiving is planned to be applied. Based on the drilling date and permeability test results, the permeability of the basement rocks of the dam must be reduced and strengths must be increased Grout curtain in the dam is 5 1 9 m long. On the left abutment 43 m long upper grouting gallery at 763 m altitude, and at 710 m altitude 150m long lower grouting gallery were constracted. On the right aboutment the deepest grout hole is 65 rn, on the left acbutment it is 95 m, so grouting proceture were carried out via grouting galleries. The deepest grout hole on the left abutment is about 50 m., and along the thalveg it is 45 m. Curtain grout holes are in single row, and spacing is 3 m., blanked grout holes are 5 m. deep. Hole spacing is 3m.. and they consititute double rows. In curtain and blanket grouting upward grouting method was applied. In derivation tunnel, grouting galeries and trasportation galeries contact grout was carried out in order to fill cavities between the shatcrete and rocks concrete shrinkage cavities.In addition to increase the strengths of the rocks in which derivation tunnel and lower grouting galery were constructed consolidation grout was performed. The grouting procedures applied along the dam exis and derivation runnel the permeability of the rocks will decrease to minimum and the strength values of the rocks will increase considerably. Key words : Dam, grout, curtain grout, blanket grout, consolidation grout, contact grout, permeability