Bir plaka-disk sürtünmeli aşınma deney düzeneğinin tasarımı ve imalatı
The designing and the manufacturing of a wearing test mechanism with frictioned by which works plak-disk system
- Tez No: 121595
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BURHAN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
IV ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİR PLAKA-DİSK SÜRTÜNMELİ AŞINMA DENEY DÜZENEĞİNİN TASARIMI VE İMALATI Ersin ARSLANBULUT Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Burhan SELÇUK Bu çalışmada, disk numunesi olarak kam mili kullanılmış olup kamların aşınmasının incelenmesine yönelik bir düzenek tasarlanmış ve imal edilmiştir. Şimdiye kadar bu konuyla ilgili pek çok çalışmalar yapılmıştır. Bu düzeneği benzerlerinden ayıran önemli bir fark vardır. Diğer çalışmalarda kamlar kesildikten sonra aşınma deneyleri yapılmakta iken bu çalışmada kam mili bütün olarak kullanılmakta ve kamlar üzerinde ayrı ayrı deneyler yapılabilmektedir. Deney düzeneğinin tasarımı bilgisayar ortamında yapılmıştır. AutoCAD paket programı kullanılarak üç boyutlu çizim ortamında her bir parçanın katı modellemesi ve düzeneğin montajı yapıldıktan sonra imalata geçilmiştir. Yapılan deneylerde beklenen aşınma değerleri elde edilmiştir. Farklı ölçme şekilleri ve farklı deneysel çalışmalar için düzeneğe bazı sistemlerin ilave edilmesi faydalı olacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Makine Tasarımı / Aşınma Düzeneği / Katı Modelleme
Özet (Çeviri)
SUMMARY M.Sc. Thesis THE DESIGNING AND THE MANUFACTURING OF A WEARING TEST MECHANISM WITH FRICTIONED BY WHICH WORKS PLAK-DISK SYSTEM Ersin ARSLANBULUT Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor: Dr. Burhan SELÇUK In this study, a camshaft is used as a disk sample and a mechanism aimed at investigation of cam wearing is designed and manufactured. There have been a lot of studies related to this subject so far. There is an important difference between this mechanism and the others. While cams cut off are used in wearing test in other studies, the whole camshaft is used and tests can be made on any cams without cutting the camshaft. The design of the mechanism is made in computer environment. After solid modeling of each part and fitting of mechanism are made in 3D drawing environment, AutoCAD, the mechanism is manufactured. The expected wearing values are obtained in the experiments. For different measurement methods and different experimental studies, it will be useful to add some systems to the mechanism. KEYWORDS : Machine Design / Wearing Mechanism / Solid Modeling