Kalp rahatsızlıklarına yönelik telemedicine uzman sistem veri tabanı tasarımı
Designing an expert system database for hearth diseases
  1. Tez No: 121610
  2. Yazar: MUSTAFA SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Ill ÖZET Bu tezde, gözlem altında olması gereken kalp hastaları ile kırsal kesimde görev yapan doktorlar için kalp rahatsızlıklarının teşhisinde yardımcı olacak ve internet üzerinden kolayca haberleşmelerini sağlayacak bir telemedicine uzman sisteminin, veri tabanı altyapısını teşkil edecek program oluşturulmuştur. Birinci bölümde; uzman sistemler ve telemedicine hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde; kalbin anatomisi ve kalp hastalıklarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; doktor hasta diyalogunda karşılaşılan başarısızlıkların nedeni tartışılmıştır. Dördüncü bölümde; programın algoritması ve işleyişi konusunda bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde; çalışmanın sonuçları izah edilmiştir. Kalp doktorlarıyla yapılan mülakatlarda, kalp hastalıklarının sayısının çok fazla olduğu, çalışmada hızlı yol alma ve başarıyı tetikleme açısından, seçilecek bir hastalık üzerinde yoğunlaşmanın uygun olacağı görüşü ortaya çıkmıştır. Programın hedeflerine uygun ve en çok kullanılacak, kayda değer bir çalışma yapma açısından göğüs ağrılarının tanısına yönelik bir çalışmanın uygun olduğu kanaati hasıl olmuştur. Program; hastanın sorgulanmasını, hastanın şikayetine bağlı olarak yapmakta ve hastane veya doktor ile iletişim kurmasını sağlamaktadır. Oluşturulan bir başka menü ile kalp rahatsızlığı konusunda genel bilgiler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, an algorithm, which yields a database of a telemedicine expert system, was created in order to communicate easily between the patient who needs to be observed and the doctor living in rural areas and also to help to diagnose the cardiac diseases. In the first chapter, a general information about expert systems and telemedicine has been given. In the second chapter, anatomy of the heart and the cardiac diseases are mentioned. In the third chapter, the reasons of the failure in dialogue between patient and doctor are discussed. In the fourth chapter, algorithm and flow of the program is explained. In the fifth chapter, the results of the study are mentioned. During interviews with the cardiologists, it is decided to select one of the cardiac diseases to make improvement in project and for the acceleration of the success. For this reason, it is suitable to make a study on the diagnosis of chest pains caused by cardiac diseases. The program questions the patient and due to his/her complaints and it makes communication with the hospital or doctor. On the other hand a menu is established to give information about the heart and cardiac diseases.