Stres faktörlerinin triticale ve ebeveyn formlarının genetik sistemlerinde meydana getirdiği değişmeler
Effects of stresses factors on genetic systems of triticale and its parent forms
  1. Tez No: 121611
  2. Yazar: HAMİDE NESLİHAN DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMİZ A. TAGIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, buğday {T. aestivum, L.2n=42), çavdar (S.cereale, L. 2n=14) ve onların resiprok hibritleri olan substition Triticale formları (2n=42) üzerinde yapılmıştır. Bu formlarda kuraklık ve tuzluluk stresleri etkisi ile meydana gelen değişmeler araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, çavdarın kuraklık stresine yüksek derecede dayanıklılık gösterdiği, tuzluluğa dayanıklılığa göre buğdaydan çok farklı olmadığı ortaya konmuştur. Stres faktörlere dayanıklılık açısından Triticale formları, ebeveynlere göre orta derecede olmuşlardır. Stres faktörler, bir hücrede bulunan RNA, DNA ve DNA'nın aktif fraksiyonu olan labil DNA miktarında (pg), önemli değişmelere neden olmuştur. Kuraklık ve tuzluluk stresleri etkisiyle, çavdar fidelerinin somatik hücrelerinde RNA, DNA ve labil DNA miktarlarında, kontrole göre önemli bir değişme olmadığı halde, buğdayda bu değişmeler daha kesin karakterde olmuştur. Bu özelliklere göre Triticale-1 çavdara, Triticale-3 buğdaya yakın olmuş, diğer Triticale'ler ise orta değerler almışlardır. Stres faktörler, stoplazmatik organellerde bulunan RNA ve DNA miktarlarını ve bu organellerde gen expresyonunun hızını da etkilemiştir. Tuz stresi etkisiyle, buğdayın somatik hücrelerinde mitokondriyel RNA miktarı beş kata kadar, DNA miktarı ise iki kata kadar azalmıştır. Çavdarda ise, bu streslerin etkisiyle mitokondriyel RNA'da biraz azalma görülmüş, DNA'da ise önemli bir değişme olmamıştır. Benzer sonuçlar, kloroplast genetik sistemlerinde de görülmüştür. Bu değerlere göre, Triticale formları, ana veya baba seviyesinde, birçok halde ise onlardan üstün olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY This study has been conducted with wheat (T.aestivum, L.2n=42), rye (S.cereale, L.2n=14) and the forms of substition Triticale, hybrid of wheat and rye. The changes occuring in these forms due to the stresses of drought and salinity have been studied. When we applied dry stress, we have seen that rye is more tolerable to dry stress than wheat, but there was no difference in salinity with both species. Triticale forms were moderately resistant to stress factors in compared with parent forms. In literature, it is known that the stress factors have caused significant changes in the amount of RNA, DNA and the active fraction of DNA (labil DNA) available in a cell. In our study, because of dry and salinity stress factors amounts of DNA. RNA and labil DNA were not changed significantly compared with their controls, but in wheat those changes were significant. It was found that Triticale-l was close to rye, but Triticale-3 was close to wheat in respect to RNA. DNA and labil DNA. Additionally, the other Triticale forms were moderately resistant. Salinity and dryness have caused changes in amount of RNA and DNA available in the cytoplasmic organells, it has also changed speed of the gene expression in this organells. Due to salinity stress the amount of mitochondrial RNA and DNA in the wheat's somatic cells has declined 5 and 2 folds respectively, but in rye a small decrease has detected in mitochondrial RNA. there was no significant changes in the amount of DNA. the same results have been observed in the chloroplast genetic systems, too. Our study suggest that Triticales ' resistance was not different, but frequently superior than parents.