Ocak sıcaklığının NOx emisyonu üzerine etkisinin incelenmesi
The Effect of combustion chamber's of temperature on NOx emissions
  1. Tez No: 121612
  2. Yazar: ATİLA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İLBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, sıvı yakıtlı kazanlarda yanma odasının, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) modellemesi gerçekleştirilmiştir. Modelleme ile, yanma odasındaki sıvı yakıt yanması, akış alam ve NOx emisyonu dahil gaz konsantrasyonlarının simülasyonu 2 boyutlu olarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarla, sıcaklık - NOx emisyonu arasındaki ilişki ve gaz konsantrasyonları incelenmiştir. Bu tez çalışması 6 bölümden oluşmuştur. 1. Bölümde giriş ve literatür araştırması yapılmıştır. 2. bölümde yanma, hava kirliliği, NOx oluşumu ve azaltma yöntemleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. 3. bölümde CFD hakkında genel bilgiler verilmiştir. 4. bölümde, sıvı yakıtlı kazarım levhasız ve levhalı durumlar için CFD modellenmesi açıklanmış ve gerekli model şartlan tanımlanmıştır. 5. bölümde ise, CFD (HAD) modelleme sonuçlan grafik halinde gösterilerek incelenmiştir. 6. Bölümde ise, sonuç ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunmuştur. Sıvı yakıt yanma odası içerisine bir levha yerleştirilerek, levhasız ve levhalı durumlar için akış alam ve yanma modellenmiş, levhanın ocak sıcaklığı üzerindeki etkisi ve sıcaklığa bağlı olarak da NOx emisyonunun oluşumu incelenmiştir. Ocak içerisine yerleştirilen levhanın etkisi ile levha ocak sıcaklığım düşürmüş ve sıcaklığın az olduğu bölgelerde NOx emisyon değerinin, sıcaklığın yüksek olduğu bölgelerdeki NOx emisyon değerinden daha düşük olduğu, dolayısıyla da sıcaklıkla NOx emisyonu arasında doğru orantılı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, CFD modelling of Liquid- Fuel fired furnaces combustion chamber has been made. Simulation of liquid fuel combustion, fluid flow and gas consantration including NOx emissions has been performed. With the numerical result obtained, the relationship between temparature and NOx emission is investigated. This MSc thesis consists of six chapters. In the first chapter, introduction and literature survey are given. In the second chapter, general information about combustion, air pollution, NOx emission and reduction methods are given. In the chapter four, CFD modelling of the combustor with plate and without plate is explaned and modelling conditions are presented. In chapter five, CFD modelling results are presented in figures and examined. In the final chapter, discussions and recommendations for future works are given. A metal plate is inserted into the combustion chamber to decrase fleme temparature. The effect of the plate on the flame temparature and NOx emission is also investigiated. Inserting of a metal plate into the combustion chamber decreased the flame and gas temparatures inside the chamber, thus NOx emission considerably. It was shown that higher the temparature higher the NOx emission level as expected.