Arter damarındaki kan basınç verisinin analizi
Analysis of the arterial blood pressure with a different approach
  1. Tez No: 121630
  2. Yazar: GÖKHAN USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasının konusu hastanede, yoğun bakım ünitesi kalp damar cerrahisi bölümünde yatan ve ameliyattan yeni çıkan hastaların sağlık durumlarının bilgisayar yardımıyla kontrolüdür. Yoğun bakım ünitesinde kalp damar cerrahisinde ameliyattan çıkan hastaların sağlık durumu ameliyattan sonra gözlenmektedir. Hastadan alman veriler kullanılarak hastanın sağlık durumumun seyri hakkında bilgi edinilmektedir. Bu veriler 1- Mihst venoz O2 sakrasyonu 2- Hemodinamik parametreler 3- İdrar çıktısı 4- Hayati bulgular dır. Fakat bu verilerle hastanın sağlık durumunu belirleme yöntemi zahmetli ve uzun olmaktadır. Yoğun bakımda yatan hastaların sağlık durumları ile kalp basınç grafiği arasında bir ilişki olduğu bilinmektedir. Hastanın sağlık durumunun seyri ile hastadan alman kalp basınç grafiğinin altındaki alan bu grafiğin maksimum ve minimum eğri noktaları arasında bir ilişkinin olduğu gözlenmektedir. Bu projede yoğun bakımdaki doktorlar için gerekli olan kalp basınç grafiği çizdirilmiş bu grafiğin istenilen noktalan altındaki alan bilgisi hesaplatılmış, bu noktalar arasındaki maksimum ve minimum eğri noktalan gösterilmiş ve hastadan alınan kayıtların geriye dönük olarak incelene bilmesi için kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The subject of this thesis is to control the health of patients who stay in Intensive Care Unit of Cardiovascular Surgery Department and that or those who have just been operated through computer. The health of those patients who are out of surgery in Intensive Care Unit of Cardiovascular Surgery is observed past surgically. Information is obtained about the health of the patients through the use of data from the patients. These data are: 1- Mihst venous O2 sacration 2- Hemodinamik parameters 3- Urinary Çıktısı 4- Vital Findings However it is difficult and it takes a long time to determine the health of a patient through this method. It is known that the health of those patients in Instensive Care Unit is associated with their hearth pressure trace. It is observed that there is an association between the health pattern of patients and max. and min. curve points of this trace in the field below heart pressure trace from the patients. In this project, heart pressure trace which is necessary for the physician in Intensive Care Unit was drawn, field information which is under the desired points of this trace was calculated, max. and min. curve points between these points were shown, they were recorded so that the records from the patients could retrospectively be examined.