İki kişilik hafif kategoride bir uçak için aviyonik sistem tasarımı
Avionic systems design of a double seater light aircraft
- Tez No: 121629
- Danışmanlar: PROF.DR. KERİM GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
V ÖZET Aviyonik (aviation electronics), havacılıkta kullanılan elektroniklerin genel adıdır. Uçağın, tasarım kriterlerini başarıyla gerçekleştirebilmesi, pilot ve yolcuların güvenli ve uzun yolculuklar yapabilmesi, aviyoniklerin doğru seçilmesi ve konfıgüre edilmesiyle mümkündür. Bu nedenle aviyonik sistem teknolojileri, uçak tasarım teknolojileriyle paralel olarak gelişmiştir. Özellikle 1950'li yılların başından itibaren yapılan çalışmalar sonucunda, bugün her türlü hava şartında güvenli uçuşlar yapmak mümkün hale gelmiştir. Bu yüksek lisans çalışmasında, iki kişilik ve hafif kategoride deneysel bir uçağın aviyonik sistem tasannu gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümde, tasarlanan bu uçak hakkında genel bilgi verilmiş ve aviyonik sistemler hakkında yapılan literatür araştırması sunulmuştur. îkinci bölümde, her uçakta mutlaka bulunması gereken seyrüsefer sistemlerine ait çeşitli ünite ve cihazlar detaylı olarak anlatılmıştır. Tasarımı yapılan uçakta kullanılan aviyonik ve elektrik sistemleri, çalışma prensipleri ve çalışma şartlan üçüncü bölümde, bu sistemlerin doğrulanması amacıyla yapılan yer ile uçuş testlerini kapsayan fonksiyon testleri dördüncü bölümde anlatılmıştır. Beşinci ve son bölüm olan sonuç ve önerilerde ise tasarımı yaparken dikkat edilen hususlar, tasarım ve montajda karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri anlatılmıştır. Tasarımda, seçilen sistem ve cihazlar tamamen ihtiyaca göre özgün olarak belirlenmiş, ayrıca sertifikasyon için gereken JAR-VLA (Joint Aviation Requirements - Very Light Aircraft) gereksinimlerinin tamamı dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Avionics is the general term used for electronics within the aerospace industry. Meeting the aircrafts design reqirements without compromising safety can only be achieved by utilising proper avionic design and configuration. Hence, advances in avionic technology and know-how have closely followed advances within the aerospace industry. Travelling safer and longer has only been possible with advanced avionics technology. This project involved designing a double seater experimental aircraft. General requirements placed on the aircraft and information about avionic literature was given in the first section. A comprehensive study of the avionic system requirements for safe flight was shown in section two. A description of the avionics and electrical systems including their working conditions and principles are given in the third section. Various tests required to prove that they meet all safety requirements set out by the regulatory authorities are given in the fourth section. Problems which have been met during design and their solution suggestions are given in the last section. The design was to meet the flight mission requirements placed on the experimental aircraft and to satisfy JAR-VLA (Joint Aviation Requirements - Very Light Aircraft) requirements placed by the European regulatory authorities.