Kömür öğütme değirmenlerinde kullanılan ostenitik manganlı çeliklerin aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation of behaviour of austenitic manganese steels used in coal grinding
  1. Tez No: 121699
  2. Yazar: MEHMET C. Ş. KILAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
IV KÖMÜR ÖĞÜTME DEĞİRMENLERİNDE KULLANILAN OSTENİTİK MANGANLI ÇELİKLERİN AŞINMA DAVRANIŞLARININ İNCELENMESİ Mehmet C.Ş. Kılavuz Makine Mühendisliği, Yüksek Lisans Tezi, 2002 Tez Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Rahmi ÜNAL ÖZET Bu çalışmada kömür öğütme değirmenlerinde kullanılan ostenitik manganlı çeliklerin aşınma davranışları incelenmiştir. Bu amaçla EÜAŞ Seyitömer termik santralinde mevcut bulunan dört adet ünitenin kömür öğütme değirmenleri üzerinde çalışma yapılmıştır. Malzemelerin aşınması gözle incelenmiş, kalınlık ölçümleri yapılmış, sertlik ölçümleri değirmenlerin üzerinde bulunan öğütücü elemanlarda yapılmış ve alman numuneler üzerinde mikroyapı çalışmaları yapılarak sonuçlar verilmiştir. Bu incelemelerin neticesinde malzemelerin ısıl işleminin çok büyük öneme sahip olduğu, blok boyutlarının çok büyük olmasından dolayı ısıl işlem sonucu yapının tamamen ostenit fazda olmadığı tespit edilmiştir. Bunun sonucunda da yapının tamamen ostenit faza dönüşemeyen bölgelerinde aşınmanın daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Çekiçlerde çalışma sertleşmesi sonucu meydana gelen sertlik değeri (ortalama407 HB) ısıl işlem sonrası sertliğe (ortalama 260 HB) göre ortalama 1,6 kat artmıştır. Anahtar Kelimeler; Aşınma, Kömür Öğütme, Hadfıeld Çeliği
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF WEAR BEHAVIOUR OF AUSTENITIC MANGANESE STEELS USED IN COAL GRINDING Mehmet C. Ş. Kılavuz Machine Engineering, Masters Thesis, 2002 Thesis Instructor,: Dr. Rahmi ÜNAL ABSTRACT In this study, we have investigated the wear behaviour of Austenitic Manganese steel used in coal grinding. For this purpose, we have studied the coal grinding machines of Seyitömer Thermal Power station consists of four units. Wear behaviour of materials were investigated with eyes, thickhness and hardness measurements were made and microstructure of the grinding hammers and blocks were examined. As a result we have determined that the heat treatment of these steels are very important and must be made in care. We have determined that the structure was not in austenite phase througout the body of the blocks. Consequently, the wear was carried out more in that regions which was not in austenite phase. Hardness increament on the hammer surfaces was 1,6 times gretaer than the hardness of the austenite phase due to strain hardening. Key Words; Coal Grinding, Hadfield Steeal, Wear.