Kömür öğütme değirmenlerinde kullanılan hadfield çeliklerinin aşınma davranışına ısıl işlem etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of heat treatment on wear behaviour of hadfield steel used in coal grinding
- Tez No: 121700
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV KÖMÜR ÖĞÜTME DEĞİRMENLERİNDE KULLANILAN HADFIELD ÇELİKLERİNİN AŞINMA DAVRANIŞINA ISIL İŞLEM ETKİSİNİN İNCELENMESİ M. Hakan GÜZELTEPE Makine Mühendisliği, Yüksek Lisans Tezi, 2002 Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Rahmi ÜNAL ÖZET Bu çalışmada kömür öğütme değirmenlerinde kullanılan östenitik manganlı çeliklerin (Hadfield çeliği) aşınma davranışlarına ısıl işlem etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla üretici firmadan temin edilmiş numunelere çeşitli ısıl işlemler uygulanmıştır. Numunelerin mikroyapı incelemeleri, sertlik ölçümleri ve aşınma deneyleri yapılarak elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. 1000°C'da 2 saat süre ile bekletilen numunenin aşınma miktarının en düşük düzeyde olduğu görülmüştür. 1000°C, 1050°C ve 1100°C'da ısıl işlem görmüş numunelerin sertliklerinde büyük bir fark olmadığı ve sertliğin ortalama 185 HB olduğu tespit edilmiştir. Mikroyapı incelemeleri neticesinde ısıl işlem görmüş numune yapılarında küresel karbürlerin olduğu gözlenmiş, tane sınırlarında karbür çökelmesi olmadığı görülmüştür. 1100°C'da östenitleme ısıl işlemi sonrası 250°C, 300°C, 350°C ve 400°C'da 2 saat tavlama işlemi uygulanmış numunelerin aşınma deneyleri sonuçlan incelendiğinde ilk üç sıcaklıkta tavlanan numunelerin aşınma miktarları arasında bir fark olmadığı fakat 400°C'da tavlanmış olan numunenin aşınma miktarında artış olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Aşınma, Hadfield Çeliği, Isıl İşlem, Metalografi.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECT OF HEAT TREATMENT ON WEAR BEHAVIOUR OF HADFIELD STEEL USED IN COAL GRINDING M. Hakan GÜZELTEPE Mechanicial Engineering, M.S. Thesis, 2002 Thesis Supervisor: Assist.Prof.Dr. Rahmi ÜNAL SUMMARY In this study, we have investigated the effect of heat treatment to the wear behaviour of Austenitic Manganese steel (Hadfield Steel) used in coal grinding. The specimens were heat treated at different temperatures. Then the hardness, microstructure and wear rate of the specimens were determined and discussed. The wear rate was the lowest value for the specimen which was heat treated at 1000°C held at that temperature for two hours before quenching. There is no significant difference for the hardness of the specimens which were quenched from 1000°C, 1050°C, and 1 100°C. The avarage hardness of the specimens was 185 HB. After the microstructural investigation of the specimens it is observed that there were few spherical carbides inside the grains and no carbide was observed at the grain boundaries. Tempering at 250°C, 300°C, 350°C, and 400°C for two hours of the specimen quenched from 1 100°C was no effect on the wear rate except that 400°C. The wear rate of the specimen tempered at 400°C was higher than wear rate of specimens tempered at other temperatures. Keywords : Hadfield Steel, Heat treatment, Metal lograghy, Wear.