Termik elektrik santral değirmenlerinin aşınma iyileştirilmesi
The title of thesis wear improvement of thermal power plant mills
  1. Tez No: 789745
  2. Yazar: AYTAÇ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YETMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günlük yaşamamızda ve endüstride elektrik üretiminin önemi giderek artmaktadır. Elektrik üretiminin büyük bir kısmı ülkemizde termik santrallerden karşılanmaktadır. Elektrik santrallerin birçoğunda yakıt olarak kömür kullanılmaktadır. Termik santrallerde kullanılan kömür istenilen tane boyutuna getirilmek için değirmenlerden geçirilir. Bu öğütme sürecinin sonucunda değirmenlerin kömür ile temas eden vals ve tabla parçalarında aşınmalar oluşturmaktadır. Değirmenlerdeki bu durum bakım çalışmalarıyla düzeltilmektedir. Bakım çalışmalarında tesisin durması nedeniyle üretim kaybı ve değişim yapılan ekipmanın maliyeti açısından tesisler için istenmeyen bir durum oluşmaktadır. Son zamanlarda kömür fiyatlarındaki anormal artışlar sebebiyle maliyetler artmış ve dolasıyla kar oranları düşmüştür. Bu çalışmada belirtilen kaybın önüne geçmek amacıyla üç farklı yöntem incelenmiştir. Bunlardan biri olan Ni-Hard dökme demir malzemeden imal edilen vals ve tablaların kullanımı, ikincisi kullanılan bu dökme demir malzemenin aşınan yüzeylere sırasıyla 1,6 mm, 2,8 mm ve 2,8 mm kalınlıkta 3 farklı krom karbür alaşım özlü kaynak teliyle ilk ölçüye getirilene kadar kaynak dolgu işlemi yapılmaktadır. Kaynak dolgu işlemi bir vals/tablaya 1 yıl aralıklarda 3 kez yapılmaktadır. Üçüncü yöntem olan vals ve tablanın dökümü aşamasında aşınan yüzeye süngerimsi seramik malzeme eklenerek dökümün gerçekleştirildiği vals ve tabla kullanımıdır. Seramik ilaveli vals ve tablaların minimum 8 yıl hiçbir işlem yapmadan kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu üç yöntemden seramik katkılı döküm daha avantajlı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of electricity generation in our daily life and industry is increasing day by day. Coal is used as fuel in most of the power plants. While the coal used in thermal power plants is grinded in mills to reach the desired grain size, abrasions are formed on the roller and table parts in the mills. An undesirable situation occurs for the facilities in terms of production loss and the cost of the replaced equipment due to the stoppage of the facility during maintenance work. In this study, three different methods were examined in order to prevent the mentioned loss. The use of rolls and tables made of Ni-Hard cast iron material, which is one of them, and the second one, this cast iron material is applied to the wearing surfaces to the first measure with 3 different chrome carbide alloy cored welding wires of 1.6 mm, 2.8 mm and 2.8 mm thickness, respectively. The welding filling process is carried out until the welding filling proess is done on a roller/table 3 times at 1-year intervals. The third method is the use of roller and table, where the casting is carried out by adding sponge-like ceramic material to the worn surface during the casting of the roll and table. It has been determined that the rollers and tables with ceramic inserts are used for a minimum of 8 years without any action. It has been observed that ceramic added casting is more advantageous than these two methods.