Sıkı geçmelerin kalitesine etkiyen faktörlerin incelenmesi
An Examination of the effective factors on press-fits quality
- Tez No: 121702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÜMİD, DOÇ. DR. FAMİL MEMMEDOV, YRD. DOÇ. DR. DİNÇER BURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
IV SIKI GEÇMELERİN KALİTESİNE ETKİYEN FAKTÖRLERİN İNCELENMESİ Kamil Kavuşkan Makine Eğitimi, Yüksek Lisans Tezi, 2002 Tez Danışmanı: Doç. Dr. Yusuf Ümid ÖZET Makinalar ve mekanizmalarda hareket, kuvvet ve moment iletimi için en çok kullanılan birleşmelerden biri; sıkılıktı geçmelerdir. Bu geçmelerin hiçbir ilave kama, pim vb. elemanlar kullanılmadan birleşmede hareketsizliği ve iyi bir merkezleme sağlayabilmeleri, sıkılıktı geçmelerin yaygın kullanılmasına esas nedendir. Bu tez çalışmasında, literatür kaynakları üzre, sıkılıktı birleşmelerin kalitesine etkiyen faktörler incelenmiş ve bu faktörlerin aşağıdakiler olduğu tespit edilmiştir: 1- Montaj usulü 2- Parçaların alıştırma (temas) yüzeylerinin pürüzlülüğü 3- Yüzey pürüzlülüğünün topoğrafısi Sıkılıktı birleşmelerin elde edilmesi usullerinden statik basınç altında eksene l yönde preslemenin diğer usullere göre üstünlükleri gösterilmiş, her bir montaj usulü için uygulama alanları gösterilmiştir. Bu tez çalışmasında, yüzey pürüzlülüğünün pres birleşmesinin kalitesine etkisini tespit etmek için deneysel incelemeler yapılmış ve uygun tavsiyeler önerilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sıkı Geçme, Sıkılık, Tolerans, Yüzey Pürüzlülüğü
Özet (Çeviri)
AN EXAMINATION OF THE EFFECTIVE FACTORS ON PRESS-FITS QUALITY Kamil Kavuşkan Mechanical Education, Master Thesis, 2002 Thesis Supervisor: Assoc. Prof. Yusuf Umid SUMMARY One of the conjunctions that is mostly used in transmitting the movement, power and moment in machines and mechanisms is the press-fit. These conjunctions provide immobility and a good co-axes without adding wedge, pin and etc. for this reason they are commonly used technics. In this thesis, literature on press-fits are taken into account and factors impacting quality are shown as follows: 1- Montage method 2- Pieces contact surface rough 3- The topography of surface rough Among methods of atttaining pres-fits pression by static pressure in axial direction are better then others are this is pointed out. In this thesis, in order.to show the impact of surface rough on pressure conjunctions quality experiment are performed and suitable suggestions are provided. Keywords : Pres Fit, Frequent, Tolerance, Surface Rough