Bor endüstri atıklarının seramik üretiminde kullanımı
The Use of industrial waste of boron in the ceramic production
  1. Tez No: 121704
  2. Yazar: YAŞAR AYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV BOR ENDÜSTRİ ATIKLARININ SERAMİK ÜRETİMİNDE KULLANIMI Yaşar AYHAN Kimya Bölümü, Yüksek Lisans Tezi, 2002 Tez Danışmanı: Yrd.Doç. Dr. Asım OLGUN ÖZET Ülkemizde toprak sanayiinde kullanılan hammadde miktarı giderek azalmakta ve buna bağlı olarak da yeni hammaddelere ihtiyaç duyulmaktadır. Seramik sektörünün de kullandığı hammaddelerin zamanla azaldığı göz önünde bulundurularak, yeni hammadde arayışlarına yönelik çalışmalar gün geçtikçe hız kazanmıştır. Bu çalışmada; Eskişehir Kırka Bor İşletmesinden alınan Tinkal atığının ve Kütahya Seyitömer Termik Santralinden alınan Uçucu Kül atığının belirli oranlarda, duvar karosu bünyesinde kullanılabilirliği incelenmiştir. Tinkal ve Uçucu Kül atıkları duvar karosunda Potasyum Feldspat yerine belirli oranlarda kullanılarak, gelecekte çevreye zararlı olabileceği düşünülen bu atıkların seramik endüstrisinde değerlendirilebileceği görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Çevre, Duvar Karosu, Hammadde, Potasyum Feldspat, Seramik, Tinkal Atığı, Uçucu Kül,
Özet (Çeviri)
THE USE OF INDUSTRIAL WASTE OF BORON IN THE CERAMIC PRODUCTION Yaşar AYHAN Chemistry Department - Master Thesis, 2002 Thesis Supervisor : Assistant Professor Asım OLGUN SUMMARY The amount of raw materials in soil industry has been decreasing gradually in our country, and, therefore, the need to new raw materials has been increasing. Considering such decrease in raw materials in ceramic sector, studies in finding new raw materials rapidly become a very hot field. In this study, the use of Tincal waste taken from Eskişehir Kırka Boron Establishment and fly ash taken from Kütahya Seyitömer Thermic Plant with certain ratios in the structure of wall square tiles were investigated. By using Tincal waste and fly ash instead of potassium feldspat with certain ratios in the structure of wall tile it was shown that these wastes that are considered to be harmful to the environment could be used in the ceramic industry. Keywords : Ceramic, Environment, Fly Ash, Potassium Feldspat, Raw Material, Tincal Waste, Wall Square Tile.