Balıkesir - Sındırgı Düvertepe bölgesi Döküştepe mevkii kaolin cevherinin zenginleştirilmesi
  1. Tez No: 121755
  2. Yazar: ZEHRA EBRU ERKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK MALAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma Balıkesir - Sındırgı - Düvertepe Bölgesi Döküştepe Mevkii kaolinlerinin hidrosiklon ile zenginleştirilmesini kapsamaktadır. İlk olarak killer hakkında genel bilgiler verilmiştir. Kil gruplarından, deney kapsamında incelenecek olan kaolin hakkındaki bilgiler aktarılmıştır. Ayrıca Türkiye'de ve Dünya' da kaolin yatakları, yıkama ve zenginleştirme yöntemleri, kullanılan ekipmanlar konusunda yapılan araştırmalardan bahsedilmiş ve örnekler sunulmuştur. Kağıt sektöründe kaolin kullanımı, istenilen nitelikleri anlatıldıktan sonra Döküştepe mevkii kaolin yatakları hakkında bilgiler sunulmuştur. Deneyde kullanılan yöntemlerden; kırma, öğütme, sınıflandırma, mekanik dağıtma ve hidrosiklon ile zenginleştirme yöntemleri anlatıldıktan sonra her deney sonucuna göre, gerekli kısımların kimyasal analizleri yapılarak tablolar düzenlenmiş, ve bu tablolar grafikler ile tamamlanmıştır. Çalışma sonuçlarından elde edilen verilerin ışığı altında yorumlar yapılarak, öneriler ilgililerin dikkatine sunulmuştur. Anahtar sözcükler : Kaolin, Düvertepe, hidrosiklon, zenginleştirme, kağıt.
Özet (Çeviri)
This study includes enrichment of kaolin with hydrocyclone at Balıkesir - Sındırgı - Düvertepe Region Döküştepe Site. Firstly, general information about clays have been given. Among the clay groups, data about kaolin will be examined within the experiment have be quated. Besides, researches about kaolin deposits, washing and enrichment techniques, the equipments used in Turkey and world have been mentioned and examples have been given. After describing the use of kaolin in paper sector and its required qualities, information about Döküştepe Site kaolin deposits have been given. After describing cracking, grinding, classification, mechanical distribution and enrichment with hydrocyclone tecniques which have been used in the experiment, due to each experiment result, tables have been organized by doing chemical analysis of required parts and these tables have been completed with graphics. Interpreting in the light of data obtained from the results of the study, proposals have been presented to authorities. Keywords : Kaolin, Düvertepe, hydrocyclone, enrichment, paper.