II. Meşrutiyet'in Bursa'daki yansımaları
  1. Tez No: 121759
  2. Yazar: YAŞAR POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET“Ü.Meşrutiyet'İn Bursa'daki Yansımaları”tezi H.Meşrutiyet dönemi Bursa'sı üzerine bir çalışmadır. Tezde H.Meşrutiyet'in ilanının Bursa'nın siyasi, sosyal, kültür ve ekonomik hayatı üzerine ne gibi etkiler yaptığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bursa şehri meşrutiyeti heyecanla karşılamış ve Bursa siyasi hayatı hareketlenmiştir. Parti şubeleri açılarak dernekler kurulmuş şirketler faaliyet göstermeye başlamıştır.. İttihat ve Terakki ile Hürriyet ve İtilaf Fırkası arasındaki mücadele başkentin hemen yanındaki bu önemli şehirde de yaşanmıştır. Seçimler, yolsuzluklar, kadrolaşmalar ve propagandalar Bursa siyasetinin de bir parçası olmuştur. Sivil toplum örgütlerinin kurulmasıyla, konferanslar, paneller, tiyatro gösterileri gibi halkın birebir katımlıyla gerçekleşen sosyal faaliyetlerde artış gözlenmiştir. Meşrutiyet Döneminde bir çok gazete ve mecmua yayın hayatına atılmış, bunların bir kısmı İttihat ve Terakki'nin tek başına iktidar olduğu dönemde kapansa da matbuat sektörü siyasi ve kültürel olayların içinde olmaya ve yön vermeye devam etmiştir. Ekonomik alandaki canlanma, sürekli savaş halinde bulunulmasından dolayı çok fazla olmamakla birlikte dönemin önemli özelliklerinden birini oluşturmuştur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis titled as“E. Meşrutiyetin Bursa daki Yansımaları”describes research in to the effluence of H Meşrutiyet (Constitution) on political, social, cultural and economical lifes in Bursa. Bursa City accepted the declaration of the II. Meşrutiyet (Constitution) with a great excitement. After that many party branches and societies were opened and a rise in businesses was observed. The struggle between ittihat ve Terakki and Hürriyet ve İtilaf Parties was also continued in the city next to the Capital. Elections, irregularities and propagandise were become important issues for Bursa politics during the II. Meşrutiyet (Constitution). A remarkable increase in social facilities such as conferences, meetings and theatre performances were observed following to the Foundation of Public Organisations in Bursa. Many newspapers and magazines were put on publication. Although some of them closed in period of Ittiat ve Terakki to be in power, the press sector was continuing to influence and giving direction to political and cultural events. Even though economical developments were the most important issue during that period, an extensive improvement was not performed due to continuing war. VII