Grup teknolojisinde parça ailesi ve imalat hücresi oluşturma: Bir örnek inceleme
Part family and manufacturing cell formation in group technology: An example study
  1. Tez No: 210345
  2. Yazar: ERHAN BABALI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Grup teknolojisi felsefesinin özünde, tekrarlanan islerdeki benzerlikleri bir araya getirerek üretim çevriminin hemen hemen her samasında verimliligi maksimize etme amacı yer alır. Grup teknolojisinin imalat alanındaki uygulaması olarak tanımlanan hücresel imalat ise, benzer imalat özelliklerine göre parçaların parça aileleri, bu aileleri isleyecek makinelerin de makine grupları halinde gruplandırılmasıdır. Hücresel imalatın imalat ortamlarına sagladıgı en önemli katkı, büyük, karmasık ve kontrolü zor olan imalat sistemlerini, daha küçük ve kontrolü kolay alt sistemlere ayrıstırmasıdır. Bu çalısmanın arastırma problemi, mevcut imalat sistemlerini grup teknolojisi ve hücresel imalat ile tanıstırmak isteyen firmaların bu degisimden ne tür faydalar saglayacaklarını ve bu degisimin kendilerine yükleyecegi yükümlülükleri ortaya koymak olarak ifade edilebilir. Bu baglamda bu çalısmanın amaçları su sekilde sıralanabilir: a) malat sistemlerinde mevcut esneklik ve verimlilik problemleri, nedenleri ve bu problemlerin çözümü için gelistirilen yöntem ve yaklasımlar nelerdir? Bu yöntem ve yaklasımlar problemin çözümü için ne gibi katkılar saglamaktadır? b) Hücresel imalata geçisin ilk ve en önemli asaması olan imalat hücreleri olusturmanın, fabrikanın mevcut yerlesim planında meydana getirecegi degisimler ve bu degisimlerin firmaya verimlilik ve esneklik bakımından saglayacagı katkılar nelerdir? Bu sorulara yanıt ararken yapılan literatür incelemesine ek olarak, literatürden temin edilen, geleneksel bir üretim sistemi kullanan bir disli pompa fabrikası örnek inceleme olarak seçilmis ve fabrikaya ait yerlesim planı hücresel imalata göre yeniden düzenlenmistir. Örnek incelemeye ait yeni yerlesim planında yer alan imalat hücrelerinin olusturulmasında kümelendirme yöntemi olarak Derece Sırası Kümelendirme Yöntemi kullanılmıs ve yönteme ait algoritma fabrikada mevcut makineler ve islem gören parçalar üzerinde Excel paket programı destegiyle uygulanmıstır. Bu çerçevede yapılan çalısma sonucunda, parçaların islem gereksinimlerine göre olusturulan imalat hücrelerinin, atölye tipi bir üretim sistemi kullanan bir fabrikada mevcut karmasık is akısı, yüksek seviyede proses içi stok, uzun üretim süreleri, düsük makine kullanım ve üretim oranları ve kalite seviyeleri, yüksek üretim maliyetleri vb. olumsuzlukların üstesinden gelerek fabrikaya esneklik ve verimlilik kazandıracak kosulları tesis edebilecegi bulguları elde edilmistir. Bu bakımdan yapılan çalısmanın, rekabet stratejilerini zaman ve maliyet bazlı yapan isletmeler için örnek teskil edebilecegi söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In the essence of group technology philosphy, aim of maximizing the productivity takes part nearly in every phase of production process by gathering the similarities of operations that are repeated. Cellular manufacturing, which is described as an application of GT in manufacturing is, gouping parts as part families according to similar manufacturing features and grouping machines as machine groups which operate these part families. The primary contribution of cellular manufacturing is, decomposing the manufacturing systems which are large, complex and difficult to control to subsystems that are smaller and easier to control. The research problem of this study considers what sort of benefits and responsibilities the firms which want to introduce their existing manufacturing systems to group technology and cellular manufacturing, will get from the change. In this respect the objectives of this study can be arranged as: a) What are the flexibility and productivity problems and their reasons that exist in the manufacturing systems and which methods and approaches were developed to solve these problems? What sort of contributions do these methods and approaches provide fort he solution of the problem? b) What kind of changes will forming manufacturing cells, that is the first and the most important phase of transition to cellular manufacturing, produce on existing layout of the factory? And what are the contributions of these changes to the firm from the point of view of productivity and flexibility? In order to answers these questions, in additon to a literature research a gear pump factory that used a traditional manufacturing system was chosen as an example study from the literature and layout of the factory was rearranged according to cellular manufacturing. As a clustering method, Rank Order Clustering method was used to form manufacturing cells which were located in the new layout of example study; and algorithm of the method was applied on existing machines and parts that were operated in the factory with support of Excel package program. Within this framework, findings have been gotten at the end of the study show that, manufacturing cells which were formed according to operation requirements of the parts will be able to overcome negativenesses of the workshop type manufacturing system like complex work-flow, high level work-in-process inventory, long throughout time, low machine utilization, production rate and quality, high production costs etc. and will be able to found conditions that provide flexibility and productivity to the factory. In this respect, it can be said that the study has been done will be able to constitute as an example for the firms which determine competition strategies based on time and cost.