Eytam idaresi - sandıkları ve Marmaris örneği: 1885 - 1911
The Institution the management and funds of orphans and Marmaris example: 1885 - 1911
- Tez No: 121854
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Eytâm İdâresi-Sandıklan ve Marmaris Örneği (1885-191 1) adlı bu çalışma ile, XIX. yy. Osmanlı toplumunda yetim çocukların haklarının korunması için kurulan Eytâm İdaresi ve Sandıklarının yapısı ile Marmaris Eytâm İdaresi ve Sandığının faaliyetleri ve bölgesel ekonomiye katkısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, Giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Eytâm İdaresi ve Sandıkları kurulmadan Önce yetim haklarına yönelik çıkarılan emirler, kurulan kurumlar ve onların işleyişleriyle ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır. Birinci bölümde yetimlerin sosyal haklarıyla ilgili bilgiler verilmiştir. Tereke, vasilik ve rüşd konuları incelenerek, Eytâm İdâresinin kurulmasından öncesi ve sonrası olmak üzere karşılaştırmalı bir değerlendirmesi yapılmıştır. İkinci bölümde Eytâm İdaresi ve Sandıklarının kuruluşu, teşkilat yapısı, görevleri, idare ve sandıklarda görevli olan memurların görev ve yetkileri, aldığı ücretler hakkında bilgi verilmiştir, özerk bir yapıya sahip olan Girit'teki Eytâm İdaresi hakkında da bilgi verilerek İstanbul merkezdeki idare ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca Eytâm sandıklarından yetimlerin yararlandırılması ve sandıklardan faizle borç verilmesi konusu da incelenerek Marmaris Eytâm Sandığının faaliyetleri hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, named the Istitution of the Management and Funds of Orphans and Marmaris Example (1885-1911), we shall try to englighten the structure of the Institution of the Management and Funds of Orphans established in 19th Century in order to protect the rights of orphans and especially the activities of Marmaris Management Funds and its contributions to the local economy. This study consists of an introduction and two chapters. In the introduction, we have made a general evaluation of the enacted rules pertaining to the rights of orphans and the relevantly established institutions before the foundation of the Institution of Management and Funds of Orphans. In the first chapter, we strive to acknowledge the reader with social rights of orphans. By examining the subjects of estatelaw, inheritance and maturity, a comperative interpretation of the Institution of Management and Funds of Orphans before its establishment and after will be made. In the second chapter, we describe the establishment, administrative structure and functions of the Institution of Management and Funds of Orphans; the responsibilities, authoritiesand wages of its officials. We also compare the Management Fund in Crete, having an autonomaus structure, to the one at the centre, İstanbul Moreover, by looking into the provision of benefits to orphans from the funds in return for interest, we define the activities of Marmaris Orphan Funds.