Avrupa Birliği'inde güvenlik ve savunma kimliği arayışları ve Batı Avrupa Birliği
The Search for the security and defence identity in European Union and western European Union
- Tez No: 121853
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SUAVİ TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Avrupa Birliği, gelinen nokta itibarıyla, entegrasyonun son aşaması olan siyasal birlik ve bu siyasal birliğin geleceği yani ortak bir devlet yapısının şekli ve boyutu ilgili tartışmalarla karşı karşıyadır. Avrupa Birliği'nin temel yapı taşlarından olan Ortak Dışişleri ve Güvenlik Politikası ve bunun önemli bir unsuru olan Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği, siyasal birliğin önemli bir adımım ve belirleyici bir unsurunu oluşturmaktadır. Bu konudaki arayışlar, Avrupa Birliği, Batı Avrupa Birliği ve NATO arasındaki uzlaşma çabalarım kapsamaktadır ve gelecekte bu Kimliğin alacağı şekil ve içerik anılan üç örgüt arasındaki kurumsal dönüşümün özelliklerine bağlı olacaktır. Bu kapsamda, Batı Avrupa Birliği, bu Kimlik'te önemli bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT European Union is at the point of political integration which is the final stage of integration process and has been negotiating the future form and dimension of this political union. The Common Foreign and Security Policy, which is one of the pillars of the three-column EU structure and its essential element European S ecurity and Defence Identity form an important phase and play a determinative role in the search for this political union. This search involves the attempts to reach an c ompromise between European Union, Western European Union and NATO and the future form and dimension of this Identity will depend on the structural transformation of these three entities. In this context, Western European Union will play an important role.