Jeopolitik unsur ışığında Türkiye-Rusya ilişkilerinin siyasi boyutu (1700'den günümüze)
With the view of geopolitical issues, the political dimensions of the Turkish-Russian relations (since 1700)
- Tez No: 121877
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Narziya, Amanbayeva, Jeopolitik Unsur Işığında Türkiye-Rusya İlişkilerinin Siyasi Boyutu (1700'den Günümüze), Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof.Dr. Can.Hamamcı, 154s. ÖZET Bu çalışmanın iki temel amacı bulunmaktadır: Bunlardan ilki, jeopolitiğin uluslararası politikadaki rolünü fenomenolojik bir yaklaşımla yeniden tanımlamak ve bu çerçevede intersubjektif yaşam-dünyası içindeki varoluşun iki temel parametresi olarak zamansallık ve mekansallığın aktörün dış politikasındaki eğilimlerin belirlenmesindeki rolünü vurgulamak. Dış politika, kuşkusuz, aktörün siyasi-ekonomik yapılanması, ideolojiler ve kültür, mevcut bölgesel veya küresel sistem ve çok sayıda raslantısal olay gibi pek çok iç veya çevresel faktörlün etkisi altındadır. Yine de, dış politikanın bir aktörün temel yönelimleri ile ilgili olarak sürekli değişen yapılar arzetmemesi, dış politikanın temel eğilimlerini stabilize eden faktörlerin araştırılmasını bizim için gerekli kılmıştır. Bu amaçla, aktörün kendi tanımına ulaşmak için varoluşuna fenomenolojik indirgeme uygulamaya, bu şekilde varoluşunun dönemsel unsurlarını elemeye yöneldik. İntersubjektif varoluş alanında zamansallık üniform olduğu için, araştırmamızı, dış politikanın temellerinin aydınlatmak amacıyla,“mekan”kavramı üzerinde yoğunlaştırdık. Çalışmanın ikinci aşamasında dış politikaya, fenomenolojik indirgemenin sonuçlarını zamansal alanda doğrulamak için bir zamansallık analizi uygulanmıştır. İkinci hedefimiz bu modeli“Rusya”ve“Türkiye”arasındaki çok spesifik ikili ilişkiye uygulamak ve kontrol etmektir. Fenomenolojik indirgememizi iki aktöre, birbirlerinin temel varoluşlarını tanımlamaya karşılıklı rollerini açıklayacak, bu şekilde iki ülkenin dış politikalarında ortak jeopolitik temelin belirleyici rolünü ortaya koyacak biçimde uyguladık. Son olarak, fenomenolojik indirgememizin sonuçlarını denetlemek için iki ülkenin karşılıklı ilişkilerinin 300 yılı ile ilgili bir zamansallık analizi gerçekleştirerek, sözkonusu aktörlerin davranışlarının zamana dayanıklı yönlerini ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Narziya, Amanbayeva, With The View Of Geopolitical Issues The Political Dimensions Of The Turkish-Russian Relations (Since 1700), M.A.Thesis, Counsellor: Prof.Dr.Can Hamamci,153 pages. ABSTRACT This paper has two main goals: The first one is to re-define the role of the geopolitics in the international politics with a phenomenological approach, emphasizing the role of the temporality and place as two main parameters of the existence in an intersubjective Lebenswelt in determining the fundamental tendencies of an actor's foreign policy. The foreign policy is undoubtedly influenced by many inner or environmental factors such as the political or economic structuring of the actor, the ideologies and culture, existing regional on global system and many random events. Still, observing that the foreign policy does not present ever-changing structures concerning the main intentions of an actor, we have considered the search of the factors stabilizing the main tendencies, if not the instruments, of the foreign policy acts of the actor. To this aim, we have tried to apply to the actor's existence a phenomenological reduction in order to reveal the very definition of the actor itself, eliminating the temporary aspects of the existence. Since the temporality is uniform within the intersubjective.sphere of existence, we have intensified our study on the concept of“place”, aiming to clarify the fundamentals of the foreign policy. As the second phase of the study, a temporality- analysis of the foreign policy is made in order to verify the results of the phenomenological reduction in temporal fields. Our second aim has been to apply and verify this model on the very specific bilateral relationship of“Russia”and“Turkey”. We have applied our phenomenological reduction on both actors, revealing their mutual role in defining each other's fundamental existence, so the determining role of their common geopolitic basis of both countries' foreign policy. Finally, to verify the results of our phenomenological reduction, we have carried out a temporality analysis concerning 300 years of mutual relations of these two countries, marking the time- resistent aspects of their behaviours.