Otel işletmelerinde insan kaynakları yönetimi açısından personel bulma ve seçme süreci (örnek bir uygulama)
Employee finding and selecting process for the human resources management in hotel establishments (an exeamplary search)
- Tez No: 121891
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYHAN GÖKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Turizm sektörünün kapsamına giren hizmet ve faaliyet alanlarından biri olan otel işletmeleri, turizm sektörünün gelişmesine paralel olarak zaman içerisinde büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Teknolojik gelişmelerle birlikte otel işletmeleri, içinde bulunduğumuz 2000 'li yıllarda her tür müşteri ihtiyacına cevap verebilecek tesisler haline gelmiştir. Bir hizmet işletmesi olarak otel işletmelerinin başarısında“insan unsuru”nun büyük önem taşıması, bu işletmelerde istihdam edilen personeli daha da önemli hale getirmektedir. Çünkü, otel personelinin sunmuş olduğu hizmet, turistik tüketicilerin tatminine olumlu ve olumsuz yönde doğrudan etki etmektedir. Bu noktada otel işletmelerinde personel bulma ve seçme süreci ön plana çıkmaktadır. Doğru insanın bulunması ve bulunan adaylar arasından en yetenekli olanının seçimi, belki de otel işletmelerinde insan kaynakları yönetiminin en önemli fonksiyonlarındandır. Otel işletmelerinde personel bulma ve seçme süreci, her aşamaya gereken özen ve dikkatin gösterilmesinin gerektiği bir süreçtir. Bu süreçte herhangi bir aşamada bir takım uygulamaların eksik kalması, personel bulma ve seçme sürecinin tamamını olumsuz yönde etkileyebilecektir.. Bilimsel tekniklerle uygulanan bir seçim sistemi, otel işletmelerinde personel verimliliğini sağlamasının yanında, işletmenin genel verimliliğini de olumlu yönde etkileyecektir. Buradan hareketle çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak konaklama işletmeleri ve konaklama işletmeleri içerisinde otel işletmeleri kavramsal açıdan incelenmiş olup, otel işletmelerinin tanımı, tarihsel gelişimi, sınıflandırılması ve organizasyon yapısı ele alınmıştır. İkinci bölümde, öncelikle insan kaynakları yönetimi kavramsal olarak tanıtılmış, daha sonra otel işletmelerinde personel bulma ve seçme süreci ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümü otel işletmelerinde personel bulma ve seçme sürecine yönelik olarak Antalya ilinde 25 otel işletmesinde yapılan bir araştırma çalışmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Hotel establishments, one of the service and activity fields of tourism sector, have had a great develoment by the time in accordance with the development of tourism. They have developed into the establishments to meet every kind of tourist needs with technological improvements in the years of 2000. It makes the employee of these establishments more important that“the factor of person”is of great importance in the success of hotel establishments as they are service- concentrated establishments. This is because of the fact that the service offered by hotel staff directly effects the satisfaction of tourists in a positive or negative way. At that point, the process of finding and selecting the staff gets more importance. It is possibly one of the most important functions of hotel establishments to find the correct person and to choose the most qualified one. The process of finding and selecting personnel in hotel establishments is a period each step of wich needs necessary attention and care. If some applications lack at any step of this process, it may effect the process of finding and selecting staff completely in a negative aspect. A selection method depending on good and scientific bases effects not only the personnel productivity and sufficiency in hotel establishments but also the general productivity of the establishment in a positive way. Starting from that point; the study accomplishes three chapters. In the first chapter, accommodation establishments on a general base and hotels within accommodation establishments are studied from conceptual aspect; and organization structure of hotel establishments are taken into consideration. In the second chapter; human resources management is firstly given conceptually; then the process of finding and selecting employee in hotel establishments is studied in detail. The third and also the last chapter of the study comprises a research on the process of finding and selecting employee in 25 hotels in Antalya.