İlköğretim okulu beşinci sınıf öğretmenlerinin cezayı tercih nedenleriyle ilgili tutumları
This study is concerned with the elementary school fifth (sth) grade teachers attitudes to werds punishing their students and their reasons
  1. Tez No: 121907
  2. Yazar: BAYRAM KUNDAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRCAN ÜLTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Program Geliştirme ve Öğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim okulu beşinci sınıf öğretmenlerinin cezayı tercih nedenlerine ilişkin tutumları çeşitli değişkenler açısından incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemi, 2000-2001 öğretim yılında İstanbul ili Bağcılar ilçesinde tüm resmi ilköğretim okullarında görevli, 201 beşinci sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmanın problemine ilişkin veriler, araştırmacı tarafından hazırlanıp geliştirilen kişisel bilgiler anketi ve tutum ölçeği ile elde edilmiştir. Araştırma verileri, SPSS paket programında çözümlenmiş, frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, varyans analizi ve“t”testi gibi istatistikler ve analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularında ise, genel olarak öğretmenlerin ceza yöntemlerine karşı oldukları, ceza uygulamaya olumsuz bir tutum içinde bulundukları görülmüştür. Cinsiyet açısından irdelendiğinde, öğretmenlerin %47.3'ünün bayan, %52.7'sinin erkek olduğu, bayan ve erkek öğretmenler arasında anlamlı bir fark bulunmadığı, her iki grubun da cezayı tercih etmedikleri saptanmıştır. IVÖğretmenlerin %59.3 ile 1-10 yıl arsındaki kıdemlerde yoğunlaştığı, kıdemler arasında anlamlı bir fark görülmediği ve tüm grupların cezayı tercih etmedikleri görülmüştür. Öğretmenlerin en son bitirdikleri okul türlerine bakıldığında %67.6'sının öğretmen yetiştiren kurumlardan, %3 2. 4 'ünün değişik kurumlardan mezun oldukları tespit edilmiş olup gruplar arsında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Öğretmenlerin %69.8'inin evli olduğu görülmüş ve medeni hal açısından ceza uygulamaya yönelik anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Öğretmenlerin %61.0'inin çocuk sahibi olduğu, %39.0'unun çocuksuz olduğu ve çocuklu öğretmenlerle çocuksuz öğretmenler arasında anlamlı bir fark tespit edilememiş, her iki grubun da ceza uygulamalarına genel olarak karşı olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin çocukluklarında eğitim aracı olarak cezaya maruz kalıp kalmadıklarına bakıldığında, %34.6'sı cezaya maruz kaldığını belirtirken, %65.4'ü herhangi bir cezaya maruz kalmadığını ifade etmiştir. Ancak, her iki grubun arasında anlamlı bir fark tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This sudy is concerned with the elementary school 5 th (fifth) grade teachers attitudes towards punishing their students from the view point of vairous variables. The subjects of this studywere 201 elementary fifth grade teachers who have been working at elementary school in Bağcılar-İstanbul in 2000-2001 education year. The data needed for the study is collected through guestionnaire inventary in relation to sone teachers characteristics and their attitudes towars preferring punishment was prepared and developed by the researcher. In order to analyse the data collected, the SPSS program was used. By means of the requencies, percantage, meen and standart deviation scores of each item in the attitude scale were calculated. Also variance analysis and“t”scores were calculated. Differences among tearchers attitudes about using punishment by gender were analysed. The results showed that both female and make teachers don't prefer using punishment. İt is also seen that 32.41 percent of the teachers graduated from schools that are not education faculties and the 47.80 percent of teachers have teaching experience between 1-5 years.47.3 percent of the the teachers are female 52.7 percent are make, and both don't prefer punishment. 59.3 of teacher have teaching experince between 1-10 and there is not significat defference between the experience they have 67.6 percent of teachers graduated from education faculties 32.4 persent came from different schools. 69.8 percent of the teachers are married and there isn't significant difference between married and single teachers towards preferring punishment. 61.0 percent of teachers have children and 39.0 percent don't have children. And both grups are generally aganist the of punishment. 34.6 percent of teachers children complained about punisment 65.4 percent not. Also yhere isn't sigificant difference between them.