Kalite güvence sistemi ISO 9000 ve Türkiye'de küçük ve orta ölçekli bir işletmede uygulama
Quality assurence system: ISO 9000 and application on a small and medium sized enterprise in Turkey
  1. Tez No: 121915
  2. Yazar: ÖZGÜR NOYAN AYKAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA SİVRİKAYA ŞERİFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET KALİTE GÜVENCE SİSTEMLERİ; ISO 9000 ve TÜRKİYE'DE KÜÇÜK ve ORTA ÖLÇEKLİ BİR İŞLETMEDE UYGULAMA AYKAÇ, ÖZGÜR NO YAN Yüksek Lisans, İşletme Bölümü Tez Danışmanı: Doç. Dr. Funda Sivrikaya ŞERİFOĞLU Haziran 2002, 200 sayfa Bu çalışmada, Kalite Güvence Sistemleri incelenmiş ve ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi detaylı olarak ele alınmıştır. ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi'nin Türkiye'de bir küçük ve orta ölçekli işletmede (KOBİ) kurulması ve uygulanması ile işletme üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Kalite çevrelerinde, bu etkinin sonuçları sıkça tartışılmaktadır. Yükseltilmiş döşeme sistemleri imalatı yapan bir KOBİ'de ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi kurulması ve uygulanması, standart maddeleri teker teker ele alınmak ve irdelenmek suretiyle incelenmiştir. Sistemin işletmeye ne oranda fayda sağladığı belirlenen performans göstergelerindeki iyileşmeler ve örneklerle desteklenerek anlatılmıştır. FLOPAL A.Ş.'de kritik bir süreç olan kesim operasyonu ile ilgili herhangi bir performans göstergesinin belirlenip izlenmediği tespit edilmiştir. Bu süreci izlemek üzere bir performans göstergesi seçilmiş, bu gösterge yönetimce benimsenmiş ve atanan bir sorumlu tarafından izlenmeye başlanmıştır. Böylece kritik bir süreç olan kesim operasyonu kontrol altına alınmıştır. Bu sürecin kontrol altına alınması ile standarttan sapma oranlarında %100 iyileşme sağlanarak hatasız ürün üretilmeye başlanmıştır.Sonuç olarak, ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi'nin özellikle maliyet, verimlilik, işçi hızı, eğitim, izlenebilirlik, üretim, satış ve standardizasyon üzerinde olumlu etkiler yaptığı gözlenmiştir. Bu sistemin Türkiye'de KOBİ'lerde uygulanabileceği yargısına varılmıştır. Anahtar Kelimeler : ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT QUALITY ASSURANCE SYSTEMS; ISO 9000 and APPLICATION ON A SMALL and MEDIUM SIZED ENTERPRISE IN TURKEY AYKAÇ, ÖZGÜR NO YAN Master of Science, The Department of Administration Adviser: Assoc. Prof. Funda Sivrikaya ŞERİFO?LU June 2002, 200 pages In this thesis, Quality Assurance Systems are investigated and ISO 9000 Quality Assurance System is discussed in details. The effect of the installation and application of ISO 9000 Quality Assurance System in a small and medium sized enterprise (SME) in Turkey has been investigated. In quality circles, results of such applications are frequently discussed. The installation and application of ISO 9000 Quality Assurance System in a SME manufacturing raised access floors are discussed by examining with ISO 9000 standard items one by one. The benefits of this system has been illustrated by which determined performans parameters and various examples. It was established that FLOPAL A.Ş. has not determine and monitor any performance parameter for cuttin operation which is a critic process. To monitoring this process, a performance parameter has been determined. The management has support this parameter and made an authorized personel began to monitöre this parameter. By this, the cutting operation which is a critic process has been taken under control. The standarddeviations has been improved 100% after this process taken under control and it has begun to manufacture faultless product. It has been observed that ISO 9000 Quality Assurance System has had possitive effects on performance indicators such as costs, machine and labour efficiency, productivity, training, monitorability, sales and standardization. It has been decided that ISO 9000 Quality Assurance System can be applied on SME in Turkey. Key Words : ISO 9000 Quality Assurance System, Small And Medium Sized Enterprise (SME) IV