Çok alanlı sanat eğitiminde ölçümleme ve değerlendirme yöntemleri, bir uygulama önerisi
The Methods of assessment and evaluation in multi-disiplinary art education
- Tez No: 121916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
İH ÖZET ÇOK ALANLI SANAT EĞİTİMİNDE ÖLÇÜMLEME VE DEĞERLENDİRME YÖNTEMLERİ BİR UYGULAMA ÖNERİSİ Çok yönlü ve karmaşık bir yapıya sahip olan sanat eğitiminde ölçümleme ve değerlendirme alanında öğretmen, öğrenci ve sanat eğitimi araştırmacıları tarafından dile getirilen bir güçlük yaşanmaktadır. Türkiye'de sanat derslerinde bu konuda yerleşmiş bir sistem, geliştirilmiş ölçütler yoktur. Bu nedenle ölçümlendirmenin ve değerlendirmenin sanat eğitimindeki yerini ve önemini belirleyebilmek, Çok Alanlı Sanat Eğitiminde (ÇASEY) değerlendirme yöntemlerinin ne olabileceğini tespit etmek ve bir uygulama önerisi getirebilmek amaçlanmıştır. Devinişsel ve duyuşsal alan özellikleri gösteren uygulama alanına, sanat eleştirisi, sanat tarihi ve estetiğin katılmasıyla bilişsel özellikler kazanan çok alanlı sanat eğitiminde öğretmenin bu genişletilmiş müfredat içersinde yine aynı oranda genişletilmiş, objektif ve bilimsel bir değerlendirme yapabilmesi zorunlu hale gelmiştir. Çünkü, müfredat, öğrencinin deneyimlerini değiştirdiği için öğretmeninde öğretme, öğrenme ve değerlendirme yöntemlerini değiştirmesi gerekmektedir. İşte bu amaçlar doğrultusunda ön hazırlıklı öğretmen ve öğrenciler ile yapılan görüşme ve anketlerle sanatsal bir etkinliğin ölçümlenmesinde ve değerlendirilmesinde yaşanan problemler belirlenmiştir. Bu anketlerden elde edilen bulgular doğrultusunda Çok Alanlı Sanat Eğitimine yönelik hazırlanan bir proje çalışması, 3 haftalık (3x40dk.) ders etkinliğine dönüştürülmüş ve bu etkinlik sürecinde ve sonucunda öğrenciler değerlendirmeye tabi tutulmuşlardır. Öğrenci hakkında, sanatsal etkinlik sonucunda değer yargısına varılmasında derecelendirme, sınama, eleştiri ve gözlemin bileşimi sonucunda süreç ve ürün nitel ve nicel anlamda değerlendirilmiştir.iv Proje içersinde öğrenciler çalışırken yapılan gözlemleri içeren 15 ayrı davranışın niteliğini ölçmek için kriterler hazırlanmış ve istenen davranışın öğrencide olup olmadığı evet, kısmen, hayır olarak derecelendirilmiştir. Yine yapılan sanatsal çalışmanın niteliğini belirlemek amacı ile üründe olması istenen 4 ölçüt belirlenerek puanlama yapılmıştır. Süreç ve ürün değerlendirmelerine ek olarak sanat tarihi, sanat eleştirisi ve estetik alanlara yönelik bir sayısal sanat yoklaması gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin eleştirel yeteneklerine yönelik bulguları elde edebilmek ve kendi değerlendirme kriterlerinin oluşturabilme düzeylerini belirleyebilmek amaçlı öz eleştiri yaprağı uygulanmış ve elde edilen tüm veriler genel değerlendirme adı altında notlandırılarak öğrenciye aktarılmıştır. Ulusal bir standart getirebilmeye yardımcı olmak amacıyla, sanatsal öğrenme alanlarına ilişkin sanat dersi genel ölçümleme yaprağı uygulanmıştır. Dersin değerlendirildiği son anket sonucunda öğrencilerin pek çok şey öğrendiklerini ve çok çeşitli deneyimler yaşadıklarını dile getiren cevaplarının yanında kullanılan ölçümleme ve değerlendirme tekniklerine karşı olumlu düşünceleri de alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE METHODS OF ASSESSMENTAND EVALUATION IN MULTI-DISIPLINARY ART EDUCATION A SUGGESTION OF AN APPLICATION Teachers, students and researhcers who are involved with art education which is complex and has many aspects tell that they have had some problems about the evaluation and assessment. In Turkey, there aren't any established systems and progressed criteria about this subject at art education. Therefore, the aim of this research is to determine the importance of assessment and evaluation in art education to set down certain quidelines for evaluation and assessment and to suggest an applicable practice. With the participation of art criticisim, history of art and aesthetics to the art education which has psychomotor and affective characteristics, it has also started to have some cognitive characteristics within the multidisciplinary curriculum. Teachers have had to assess and evaluate objectively and scientifically against the criteria within this expanded curriculum. Since the curriculum has changed, the students' experiences, teachers will have to change the methods with which they teach, learn and assess their students performances. In accordance with these aims, certain problems faced by both teachers and students while assessing and evaluating have been determined by interviewing with them and giving them some questionnaires. According to the findings from these questionnaires, a project about muti- disiplinary art education has been prepared. This project is for three weeks (It has 3x40 minutes lessons). Students' behaviors involved in quality artistic performing and thinking have been assessed during the process and also at the end of the project. With the help of grading, testing, criticizing and observing, a qualitative and guantitative assessment and evaluation of each students process and product has been obtained.11 15 different criteria used to measure the quality of students' behaviours concerning the observation while the students are performing during the project have been set down and the students were graded“yes, no, or partly”to determine the guality of art work, for criteria which art work must have been determined. Each student's art work has been assessed against the pre-determined criteria. In addition to assesment and evaluation of process and. product, students were given a test about art history, art criticism and aesthetics. In order to obtain some information about students' critical ability and determine the level of forming their self-criteria, self- assessment test was given to them and all of the data have been marked under“general assessment”. The students were informed about the results of this general assessment. To form a national standard about art education especially about learning fields, they were given a general assessments of art education test. After this project has been applied, some feedback has been obtained from the students. They told that they have learned many new things and have had experiences, their positive comments about the project have also been obtained.