Ceratium genusu türlerinin İzmir Körfezi'ndeki kantitatif dağılımının karşılaştırılması
- Tez No: 12193
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KOCATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 23
Özet
11 ÖZET: İzmir Körfezinde belirlenen beş istasyondan alınan yüzey suyu örneklerinde Ceratium genusu türleri kantitatif yönden araştı rılmıştır. Çalışma 1986 ve 1989 yıllarında yapıldığından alınan veri 1 eri karşılaştırmak mümkün olmuştur. Yapılan sayımların sonuçlarına göre, 1986'da 1989 yılına kıyasla daha çok ceratium türüne rastlanmış ancak hücre sayıları 1989 yılından daha düşük olmuştur. Yanı sıra 1986 yılında saptanan SHANNON diversite indeksi değerleri genel olarak 1989 yılına göre daha yüksek olmuştur. Bu sonuçta çeşitli ekolojik faktörlerin etkisi olduğu gibi izmir Körfezinde yaşanan aşırı ve sürekli kirlenmenin de etkisi büyüktür.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY The species of Ceratium genera were investigated quantitatively with surface samples taken from the five stations in Izmir Bay. Because investigation was carried out in the years of 1986 and 1989, the data obtained could be compared. According to the results of cell counts, more Ceratium species was observed in 1986 than 1989, but cell numbers were less than 1989. In addition Shannon diversity index values calculated in 1986 was generally high than in 1989. As several ecological factors are efficient at this result also excessive and continuous pollution in Izmir Bay has a great factor.