Millet Mektepleri (1928-1935)
National Schools (1928-1935)
  1. Tez No: 121940
  2. Yazar: UFUK ATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Milli Mücadele dönemiyle birlikte, eğitimin çağdaş temellere oturtulması ve millileştirilmesi için yoğun bir çaba harcandı. Bu amaçla toplanan Maarif Kongresi ve Heyet-i İlmiyelerde alman kararlar, hükümet programlarına yansıtıldı. Tevhid-i Tedrisat Kanunu ve Maarif Teşkilatına Dair Kanun ile eğitim çağdaş gereksinimler doğrultusunda şekillendirildi. Eğitim politikası, okul çağındaki çocuklar yanında, geniş halk kitlelerini de kapsayacak şekilde yapılandırıldı. Bu amaçla, ilk önce Halk Dershaneleri kuruldu. Ancak Arap harflerini okuyup yazmanın güçlüğü, istenilen hedefe ulaşmayı zorlaştırdı. Harf Devrimi ile birlikte kabul edilen yeni Türk alfabesi, okumayı ve yazmayı eskiye oranla çok daha kolay öğrenilir hale getirdi. Harf Devriminin bu özelliğinden okul çağım geçmiş vatandaşları da yararlandırmak adına, Millet Mektepleri Teşkilatı oluşturuldu. Bu teşkilatın diğer bir amacı da, günlük hayatta kendine yetebilen, devrimlere sahip çıkıp geliştirecek çağdaş Cumhuriyet bireyleri oluşturmaktı. Bu amaçlarla çalışmalarına başlayan Millet Mektepleri, yetiştirilmek istenen çağdaş Cumhuriyet bireylerine katkılarından dolayı, eğitim ve kültür tarihimizde önemli bir yere sahip oldu.
Özet (Çeviri)
With the period of national resistance, there was a great struggle for education to nationalize and to place onto the contemporary foundations. Resolutions which were taken in Congress of Education and Committee of Science gathered for this purpose were reflected to government schedules. Education, with Tevhid-i Tedrisat and resolutions to Educational Organization issued with The Republic, was formed according to contemporary needs. Educational policy was formed including huge public masses beside school children. For this purpose, public schools were founded initially. However, the constraints in reading and writing in Arabic alphabet raised difficulties to accomplish this aim. The new Turkish Alphabet accepted with The Alphabet Revolution, made reading and writing more easier to learn comparing former situation. To enable the citizens, who were over the age for schools, to make use of this characteristic of the Alphabet Revolution, National School Organization was formed. Another objective of this organization was to form contemporary individuals of the Republic who can protect and develop the revolutions and also are capable of living a modern life. National Schools that started with this objective has a great importance in educational and cultural history for their contribution to contemporary individuals of the Republic that were intended to form.