Spor hizmet alanında çalışan kamu personelinin örgütsel iletişimlerinin iş tatmin düzeyleri üzerinde etkisi
The effect of organizational communications of public personnel working in the field of sports services on the job satisfaction levels
  1. Tez No: 833003
  2. Yazar: MAHMUT GÜNDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, işletmelerde örgütsel iletişim ile iş tatmini arasındaki ilişkiyi keşfetmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda mevcut durumu belirlemeye yönelik nicel araştırma yöntemlerinden betimsel ve ilişkisel tarama yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada teorik altyapısı iki başlık altında incelenmiştir. İlk olarak iletişim kavramının tanımından başlayarak, örgütsel iletişim kavramları, örgütsel iletişimin önemi ve amacı, örgütsel iletişimin kanalları ve örgütsel iletişimden duyulan memnuniyet ele alınmıştır. İkinci bir konu olan iş doyumu kavramı açıklanarak iş doyumunun önemi ve amacı, iş doyumunu etkileyen faktörler ve iş doyumu sonuçları irdelenmiştir. Son olarak örgütsel iletişim ve iş tatmini kavramları temel alınarak aralarındaki ilişki“Örgütsel İletişim Ölçeği”ve“Minnesota İş Doyumu Ölçeği”kullanılarak SPSS analizi sonuçları ele alınmıştır. Araştırmanın popülasyonunu İstanbul ili Anadolu Yakası'nda bulunan belediye spor tesisi antrenör ve ofis çalışanları oluşturmaktadır. Basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılan çalışmada evren yaklaşık 500 kişiden oluşmaktadır. Bu nedenle örneklem için 217 katılımı yereli olmaktadır. Araştırmada bu hedef geçiliş ve toplam 372 kişi ile ölçek çalışması gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucunda,“İstanbul ili belediye spor müdürlüğü spor işletmelerinde spor hizmet alanında çalışan personelin örgütsel iletişim ile iş tatmini arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır”,“İş tatmini ile demografik özelliklerin arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır”,“örgütsel iletişim ve demografik özellikler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır”sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This This study aims to investigate the relationship between organizational communication and job satisfaction in businesses. To achieve this objective, quantitative research methods, specifically descriptive and correlational survey methods, were utilized to determine the current state of affairs. In this study, the theoretical framework was examined under two main headings. Firstly, beginning with the definition of communication, concepts related to organizational communication, the significance, and purpose of organizational communication, communication channels within organizations, and satisfaction derived from organizational communication were addressed. Secondly, the concept of job satisfaction was elucidated, along with its significance and purpose, factors influencing job satisfaction, and the outcomes of job satisfaction. Lastly, based on the concepts of organizational communication and job satisfaction, the relationship between them was investigated using the“Organizational Communication Scale”and the“Minnesota Job Satisfaction Scale,”and the results of the SPSS analysis were discussed. The research population consisted of coaches and office employees of municipal sports facilities located on the Anatolian side of Istanbul. A simple random sampling method was employed in the study, and the population comprises approximately 500 individuals. Therefore, the sample size consisted of 217 participants. In order to achieve the research objectives, a scale study was conducted with a total of 372 participants. Descriptive and correlational survey methods, two quantitative research methods, were utilized in this study to determine the current state of affairs. All quantitative data obtained were analyzed using IBM SPSS Statistics 25, a statistical data analysis program. The results of the analysis revealed that there is a statistically significant relationship between organizational communication and job satisfaction among personnel working in sports service areas of municipal sports facilities in Istanbul. Additionally, statistically significant relationships were found between job satisfaction and demographic characteristics, as well as between organizational communication and demographic characteristics.