Gestalt görsel algı teorilerinin Bauhaus ekolü içinde seramik temel teknikleriyle uygulanması
Application of gestalt visual perception theories to basic ceramic technics within Bauhaus school
  1. Tez No: 121947
  2. Yazar: SEMİH KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. BİLGEHAN UZUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ GEŞTALT GÖRSEL ALGI TEORİLERİNİN BAUHAUS EKOLÜ İÇİNDE SERAMİK TEMEL TEKNİKLERİYLE UYGULANMASI Semih KAPLAN Seramik Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2003 Danışman : Doç. Bilgehan UZUNER Bu araştırma görsel sanatların anlatım tekniği öğeleri olan nokta, çizgi ve lekenin Geştalt görsel algı teorileri içinde Bauhaus temel hazırlık kurşundaki ve seramik sanatındaki kullanımlarının değerlendirilip bu öğelerin seramik teknikleriyle çamur yüzeylerde uygulanmasıyla elde edilecek etkilerin incelenmesi için yapılmıştır. İlk bölümde Geştalt psikolojisinin oluşumuna değinilip daha çok Geştalt görsel algı kuramı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Bauhaus eğitim sisteminin oluşumu ve Bauhaus'taki temel hazırlık kursu incelenmiştir. Üçüncü bölümde Nokta, Çizgi ve Leke öğelerine değinilerek bu öğelerin Bauhaus ve seramik sanatından örneklerle Geştalt alçı teorileri içinde değerlendirilmesi yapılıp bu öğelerin seramik teknikleriyle çamur yüzeylerde kullanımı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study has to be done for evaluation of dot, line and spot elements in Geştalt visual perception theory with usages of Bauhaus Basic Course and ceramic art. And also examination of effects which to get by application of this elements on mould surfaces with ceramic techniques. In section one refers to formation of geştalt psychology and in addition geştalt visual perception theories are examined. In section two refers to formation of Bauhaus education system and Bauhaus Basic Course is examined. In section three refers to dot, line and spot elements and mis elements are evaluated in Geştalt theory with examples of ceramic art. And also usage of Ibis elemente on mould surfaces with ceramic techniques are examined with applications.