Konaklama işletmelerinin çamaşırhanelerde uygulanan yıkama yöntemlerinin yıkama kalitesi üzerine olan etkilerinin incelenmesi
The Review of effects on the washing quality of washing methods which of implementation in lolging cooperations
- Tez No: 121946
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MERYEM AKOĞLAN KOZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
II YÜKSEK LİSANS TEZ OZU KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN ÇAMAŞIRHANELERİNDE UYGULANAN YIKAMA YÖNTEMLERİNİN YIKAMA KALİTESİ ÜZERİNE OLAN ETKİLERİNİN İNCELENMESİ Dilek ACAR Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2003 Danışman: Doç.Dr. Meryem AKOĞLAN KOZAK Çamaşırların kullanım performansının sürdürülmesinde en önemli ve kontrol edilebilen faktör, yıkama işlemidir. Konaklama işletmelerinin çamaşırhanelerinde uygulanan yıkama yöntemleri, çamaşırhane işlemlerinin başarısını ifade eden ve çamaşır kalitesini de kapsayan yıkama kalitesinde belirleyici bir unsurdur. Bu tez çalışmasında, çamaşırların kalitesinde azalma olmaksızın, mümkün olan en uzun süreyle kullanılması, bunun da en uygun şekilde gerçekleştirilebilmesi için, yıkama yöntemlerinin yıkama kalitesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bunun için, genel çamaşırhane koşulları, ideal yıkama yöntemlerinin oluşturulması ve yıkama kalitesi unsurları belirlenerek, bunların gözlem ve görüşme teknikleri ile incelenmesine dayalı bir uygulama çalışması yapılmıştır. Çalışma Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen otel işletmelerinden biri olan Ankara HiltonSa'da gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sonucunda, çamaşır, su ve kimyasal maddelerin yıkama kalitesi üzerinde oldukça etkili olduğu, ekipman, yıkama süresi, kirli çamaşır gruplandırması gibi faktörlerin etkilerinin ise, telafi edilebilir düzeyde olduğu ve buna bağlı olarak, Ankara HiltonSa çamaşırhanesinde uygulanan yıkama yöntemlerinin, yıkama kalitesi üzerinde genel olarak olumlu etkileri bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The most important and controllable factor in continuation of using performance of laundry is, the washing process. The washing methods that were applied in lodgings are determining factors in washing quality and they signify the success of laundry operations. In this thesis, the effects of washing methods on the washing quality are studied, for the aim of using the linens, as long as possible, without a decrease in their quality and making all these in the most suitable procedure. For this, by deteraiining the general laundry conditions and factors of constitution of ideal washing methods and washing quality, an application study, that based on observation and conversation is performed. The study was carried out in Ankara HiltonSa, which is one of the leading hotels in the world and Turkey. As a result of this study, it is found that, the quality of linens, water and chemicals are very effective on washing quality and factors like equipment, washing duration, classification of dirty linens are at a compensable level and depending on these, the washing methods that are. applied in the laundry of Ankara HiltonSa generally have possitive effects on washing quality. ic ftpHcâCmı tot mm KKfiMAimSYOII MniOBİ